Lav-det-selv.dk Danmarks største site for gør-det-selv folk Lav-det-selv.dk Login
Menu
  •  Forum
  •  Projekter
  •  Guides
  •  Søg
  • Emne-oversigt Nyt
  • Om Lav-det-selv.dk
  • Find medlemmer
  • Find byggemarked

  • Tilmeld Login
  • Mere
    Emne-oversigt Nyt Find byggemarked Find medlemmer Om Lav-det-selv.dk Kontakt os
Tilmeld  Login
  1. Projekter
  2. Renovation efter huskøb

Renovation efter huskøb

Girafmesteren profilbillede Girafmesteren tilføjede dette byggeprojekt den 10-11-2021 (opdateret: 07-07-2022)

Konen og jeg har købt vores første hus. Et dejligt byggeri på 164m2 i 2 etager. 

Huset er fra 1968 og har haft en ejer. Det er bygget i gasbeton, og der er ingen isolering i ydermurene. Den seneste renovering der er lavet var i 08 hvor der blev lavet nyt bryggers, køkken og badeværelse, taget er et ståltag fra 07.

De sidste 5-8 år har det ældre ægtepar der havde huset ikke haft overskud til at gøre noget, så huset har bare stået til. Deres børn har hjulpet lidt, men haven og forhaven er ret bevokset og interiør trænger til en overhaling. Konstruktionsmæssigt fejler huset intet, ingen K3'ere I tilstandsrapporten andet end en fuge i bruseren der lige skal kradse ud og sættes igen. Vi har også haft egen håndværker til at gennemgå huset, heller ikke her var der anmærkninger. 

Vores renovation består i følgende:

1: al tapet af væggene som så skal slibes, spartles op, slibes igen, og så skal der glasfilt på og males. 

Opdatering: Vi er gået væk fra filt, og over til at fuldspartle væggene og male det efterfølgende. Det bliver det look vi vil have, uden alt besværet.

Opdatering: Væggene er færdige! Der er nogle enkelte ting hist og pist at rette til over tid, men hey, vi har selv lavet det hele, så det må man tage med.

2: Nye gulve i hele underetagen og i udestuen. De er købt, et super flot laminatgulv i plankelook med 2 meter planker. I udestuen har vi købt vinyl click Gulv I klinke look, som ligner skiffer klinker. 

Opdatering: Der er kommet nye gulve i hele underetagen og i udestuen! Fremad det går!

3: Nyt køkken. Vi går med elementer fra IKEA og køber selv de hårde hvidevarer ved siden af. 

Opdatering: Vi har et køkkenmøde i IKEA d.25. og har fået købt både kogeplade og emhætte hjem til en kanon pris!

Opdatering: Vi har fået installeret køkkenet og alle hårdehvidevarer, nu er det bare finishing touches der skal laves færdigt.

4: Nye lofter i underetagen. Vi er lige nu ved at undersøge og hente tilbud, men umiddelbart skal der sættes troldtek lofter op i hele underetagen.

5: Nyt relæ! Den gamle sag vi har siddende lige nu er dybest set en dødsfælde, og bør skiftes. Der har vi heldigvis en god elektriker der har givet os et tilbud.


6: Efterisolering af ydermurene til foråret. Vi havde egentlig tænkt 100mm isoleringsbats, men man kan få nogle skumplader på 50mm med samme isoleringsevne som vi er ved at undersøge. Men under alle omstændigheder skal det netpudses, og efterfølgende have hvid skalflex. 

Opdatering: Projektet med efterisolering er sat på hold. Vi hentede endnu et tilbud ind på efterisoleringen, og prisen var steget med 20000, så vi afventer lige at prisen falder igen. Den besparelse det vil give os er ikke stor nok til at det kan retfærdiggøres at lave nu.

7: haven, som vi også har døbt "junglen" skal der sættes skik på. Vi skal have fældet et par træer og nogle buske, fræset Stubbe og en hæk ned og så skal der på sigt bygges en træterasse. 

Opdatering: Vi er godt i gang med både at rydde ud, og plante nyt. Det bliver go'ere og go'ere som man siger. Vi har en kammerat der er anlægsgartner som vil hjælpe os lidt, så lige nu er vi i færd med at rydde halvdelen af haven stille og roligt, og så i sen august pløjer vi den ene halvdel helt op og kører 10ton jord ind for at få hævet grunden, da den hælder til den ene side. Et større arbejde, men det skal nok blive godt.... Til næste år altså.. Derudover skal vi ikke have træ, men stenterasse.

Så der bliver nok at se til det næste lange stykke tid, det skal nok blive godt :D


Total opdatering 7/7-2022:

Nå, der er sket en del siden den sidste opdatering.

For det første har vi fået understøttet overetagen med en 3 meter 10x10 H profil stål som holdes oppe af 2 stk. 10x10 granstolper, det holder bare, og alt er igen stabilt, det gav lidt mere ro i maven.

Der blev i mellemtiden også rum i budgettet til at få lavet et køkken alligevel, så det skulle jo ske. Først fik vi en VVS'er på besøg, og som det kan ses på billederne længere nede havde vi noget af et bøvl med afløbet. Det ville simpelthen ikke som vi ville, så vi endte med at få rykket gulvet op (noget som jeg snildt klarede med en borehammer) og så måtte vi lave et helt nyt afløb i stedet for at benytte det gamle. Samtidig fik vi trukket vand ned direkte fra overetagen i stedet for under gulvet. Det har gjort at vores varmvands føring i huset generelt er langt kortere og det varme vand kommer langt hurtigere. Det viste sig at der lå 3 gamle rør der stadig var tilsluttet i gulvet, men dog proppet af, så når vi tændte for noget så skulle de lige fyldes før det kom nogen andre steder hen.
Samtidig fik vi lukket vores gamle konvektorgrav og fik sat en radiator op på væggen. Både pænere og mere praktisk.

Vi fik med fuldt sikkerhedsgrej hevet asbesten op fra gulvet, alt var totalt lukket og det foregik efter alle forskrifterne. Det hele er nu afhentet af kommunen og vores hus er nu totalt asbest frit. DEJLIGT!

Efter det er der blevet lagt nyt gulv i stuen og køkkenet, væggene er blevet lavet færdig og vi har fået sat elementer op. Køkkenet er nu reelt set færdigt, der mangler kun enkelte småting, og så er det helt done.

Lige nu er status at jeg har et ny opereret knæ som jeg skal passe rigtig godt på, så gør-det-selv ting er ikke øverst på listen, men om ikke andet, så når jeg igen er klar om 4-8 uger, så skal køkkenet laves helt færdigt, og så skal vi have kigget på at få lavet nyt loft, ny eltavle og alt det andet jazz jeg har fået tilføjet.

Det griber lidt om sig, men hvad, det er jo fedt! :D

Kategorier

Hus
Gulv
 
Hvidevare
 
Indretning
 
Isolering
 
Maling
 
Køkken
 
Soveværelse
 
Stue
 
Værelse
 

Giv et skulderklap

Skulderklap
  • Billeder
  • Kommentarer (4)
Tilføjet 10-11-2021
Renovation efter huskøb
Salgsbillede fra haven
Renovation efter huskøb
Huset set ude fra vejen
Renovation efter huskøb
Før vi begyndte så stuen således ud
Renovation efter huskøb
Letvæg i stuen uden beklædning
Renovation efter huskøb
En lille stump af letvæggen var noget metalnet med påsatte stenskaller
Renovation efter huskøb
Tapeten skal af
Renovation efter huskøb
Letvæggen er væk
Renovation efter huskøb
Letvæg, let væk... troede jeg
Renovation efter huskøb
Tapenten er kommet af i stuen
Renovation efter huskøb
Stemningsbillede
Renovation efter huskøb
Tapet kommer af i stuen
Renovation efter huskøb
Der kommer masser af byggeaffald ud af at nedbryde
Renovation efter huskøb
Byggeaffald v2
Renovation efter huskøb
Børneværelset har fået fjernet al tapet og en falsk trævæg
Renovation efter huskøb
Gangen da der blev slebet med girafsliber. Månestøv!
Renovation efter huskøb
Gipsvægge sættes på inde i soveværelset for at dække for en gammel trævæg med isolering bagved.
Renovation efter huskøb
Indbyggede skabe i soveværelset
Renovation efter huskøb
Det der sliberi, det støver!
Tilføjet 15-11-2021
Renovation efter huskøb
Gulvet er ankommet og stilles til at akklimatisere.
Tilføjet 24-11-2021
Renovation efter huskøb
Vægge er blevet fuldspartlet og grundede - klar til maling
Renovation efter huskøb
Vægge er blevet fuldspartlet og grundede - klar til maling
Renovation efter huskøb
Vægge er blevet fuldspartlet og grundede - klar til maling
Renovation efter huskøb
Gulv i første værelse påbegyndt.
Renovation efter huskøb
Gulv i første værelse færdigt og klar til lister
Tilføjet 05-12-2021
Renovation efter huskøb
Så kom der smartstyring på alle radiatorerne :)
Tilføjet 07-07-2022
Renovation efter huskøb
Det gamle køkken før nedtagning
Renovation efter huskøb
Det gamle støbejerns afløb kom op af en lermuffe, det er en historie helt for sig selv. "Der er masser af god creme i den der" sagde VVS'eren
Renovation efter huskøb
Lermuffen efter støbejernsafløbet kom op, fin og glat og klar til at få en overgang sat i
Renovation efter huskøb
MEN! Ak og ve. Lermuffen flækkede. Der var kun en vej omkring det. Op med gulvet, skære afløbet af længere nede og sætte en fernco kobling på.
Renovation efter huskøb
Resultatet endte nu meget godt, men det tog lidt mere tid end det skulle have.
Renovation efter huskøb
Med VVS arbejdet færdiggjort var der kun en ting der manglede. Gulv! Nu skulle gulvet med asbest i fliseklæben op!
Renovation efter huskøb
Og op kom det! Alle klinker på vægge og alle fliser under gulvet incl. fliseklæb kom op.
Renovation efter huskøb
Det blev en sen dag, men vi gav hele gulvet og områder hvor der var asbest LIP VS30 så det på den måde er totalt fikseret, fugtspærret og med radonmembran.
Renovation efter huskøb
Væggene får en omgang med fuldspartel og maling
Renovation efter huskøb
I mellemtiden ankom køkkenet IKEA når det er bedst!
Renovation efter huskøb
Så blev der lagt gulv alt imens der blev samlet elementer til køkkenet og jongleret rundt med hårdehvidevarer.
Renovation efter huskøb
Elementerne sat op
Renovation efter huskøb
Første bordplade sat på, der er kommet skuffer i elementerne, ovnen er sat til og der kom efterfølgende en elektriker og hjalp til at tilslutte det hele.
Renovation efter huskøb
Den anden bordplade med vask ankom og blev straks lagt på elementerne så den kunne akklimatisere.
Renovation efter huskøb
Konen ville gerne have en akustikvæg... Så konen fik en akustikvæg...
Renovation efter huskøb
Stuen efter der er lagt nyt gulv.
Renovation efter huskøb
Konen ville gerne have hegn i forhaven...
Renovation efter huskøb
Så hun fik hegn i forhaven...
Renovation efter huskøb
Udestuen fik også et nyt gulv. Før lå der udendørs træfliser, så vi tog dem, plus de 100+ kæmpe edderkopper der boede dernede og kylede ud, og lagde nyt gulv.
Renovation efter huskøb
Far skal have nyt værksted, så første ting på dagsordenen. ALT ud, og så skulle der males. :)
AllanE skrev den 10-11-2021
Velkommen til LDS!

Fedt projekt og skønt at "føle energien" og entusiasmen hos dig. Det er præcis dét LDS handler om.

Held og lykke med projektet og jeg glæder mig til at følge med. Kan se, at du allerede har stillet en række spørgsmål i separate "forumtråde". Håber du får nogle gode svar og hold dig endelig ikke tilbage med at oprette flere.
PeterR skrev den 12-11-2021
Skulle du ikke overveje noget indvendig isolering / gips. Mest for din egen økonomi i fremtiden. Varme bliver aldrig billigere.
Girafmesteren skrev den 12-11-2021
PeterR skrev den 12-11-2021 12:29:16

Skulle du ikke overveje noget indvendig isolering / gips. Mest for din egen økonomi i fremtiden. Varme bliver aldrig billigere.

Hvorfor? Det er derfor jeg skal efterisoleret ydervæggene? :) 

LasseTB skrev den 29-11-2021
Spændende projekt! :)
Glæder mig til at se mere!

Held og lykke! :D Du får sikkert brug for en ordentlig kaffebrygger hahaha
Skriv kommentar her

Del projektet med andre

Andre projekter:

  • Udskiftning af brændeovn.
  • Udskiftning af brændeovn.
  • Radiatorskjulere DIY
  • Radiatorskjulere DIY
  • Solfangeranlæg direkte i gulvarme i skur.
  • Espalie, overdække med blåregn
  • Espalie, overdække med blåregn
  • Fra remtrukket til kædetrukket fremtræk (komb. Høvl afretter) HCK260D (Må slettes solgt)
Tilføj nyt projekt
Kort og godt

Lav-det-selv.dk (LDS) er Danmarks største samlingssted for boligejere og gør-det-selv folk. Hver måned besøges LDS over 600.000 gange, af folk der søger råd, vejledning og inspiration om alt fra boligforbedring til hobbyprojekter.

LDS er drevet af et stærkt fællesskab, hvor alle kan bidrage med viden og ideer.

 

Følg med
 
Genveje
  • Forside
  • Forumoversigt
  • Projekter
  • Artikler
  • Emne-oversigt
  • Ordensregler
  • Find medlem
  • Find byggemarked
  • Om LDS
Inspiration

På Ekspertlisten.dk kan du søge blandt ALLE håndværkere i Danmark og se automatisk baggrundstjek.

Ekspertlisten.dk
© 2023 Lav-det-selv.dk (LDS ApS)