1 år gamle fuger spist af snegle....hvem har ansvaret, ifølge juraen?(garanti)

Hej med jer eksperter herinde!   ;-)

Vi er en lille andelsboligforening, som er igang med at få udskiftet samtlige af vores elastiske fuger....for anden gang indenfor et par år. Da de hvide fuger vi fik lavet for et par år tilbage, var begyndt at slippe og sprække allerede efter det første år. Så dette betød vi blev tvunget til at udskifte igen.

Ved anden omgang, gik bestyrelsen/jeg ind i arbejdet, mht. valget af et fuge produkt, da vi ville være sikker på at producenten lovede en længere levetid end et par år. Valget faldt på et fugeprodukt fra Danalim, kaldet Sealflex Hybrid 522. I grå farve, istedet for hvid denne gang.
Som lovede 15-20 års levetid i databladet.

Nuvel, ved den årlige inspektion af vores boliger i år, opdagede jeg desværre at enkelte fuger allerede så forfærdelig ud. Så tog kontakt til Danalim, for at høre om der evt. kunne være tale om enkeltstående fejlproducerede fugeprodukter fra dem og sendte dem nogle billeder.

Blev så fortalt at der var tale om snegle angreb, og de allerede var blevet gjort opmærksom på dette af andre kunder. Jeg blev vejledt til at forsøge et andet fugeprodukt, som var silikone baseret....men de ville ikke love det hjalp, da alle elastiske fugeprodukter idag havde kalcium i blandingen. Hvilket er det sneglene går efter.

Tilbage står jeg så nu og tænker, "kan fuge producenter virkelig bare frasige sig et hvert ansvar, ved blot at sige det er et snegle problem, og give en general vejledning til at bekæmpe snegle"?

Og da vi snakker om hundredevis af fuger til døre og vinduer, er det jo en bekostelig omgang, hver gang der skal udskiftes fuger.....og de kan da virkelig ikke mene, at jeg skal sige videre til vores beboere, at de nu er underlagt krav om at skulle overvåge deres andelsboligere for vandrende snegle og bekæmpe dem så snart de ser dem.  Ellers må de selv betale for at få fugen udbedret??   ....eller kan de?   ;-)

Håber på at blive klogere på dette emne.

Tænker også, dette må være et emne som mange andre, kan have interesse i at få afdækket!  Uanset om man er privat eller som os, en boligforening.

Mvh.
Daniel
Hej med jer eksperter herinde!   ;-) Vi er en... Vis hele indlægget
27 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
En løsning på kortere sigt end at vente på nye produkter kunne måske være at skifte til fugebånd næste gang de skal skiftes. Dem kan de små bæster umuligt finde lækre 🤨


Mvh. AllanE
I øvrigt har jeg lige været ude og tjekke alle mine vinduer og døre. Ingen spor af snegle-tandsæt, selvom vi har mange snegle. Gad vide om det betyder noget at vi har alu-vinduer, dvs fugen er trukket lidt bagud. Der er nok ikke plads til et sneglehus. 🤔

Mvh. AllanE
AllanE skrev den 30-09-2025 17:52:13

En løsning på kortere sigt end at vente på nye produkter kunne måske være at skifte til fugebånd næste gang de skal skiftes. Dem kan de små bæster umuligt finde lækre 🤨

Jeg havde allerede kigget lidt på løsningen(jævnfør Danalim's information i pdf filen). Men indenfor kort tid, fik jeg hurtigt indtrykket, at disse ikke tilbyder en særlig god levetid. Da folk rapporterer at de begynder at smuldre ret tidligt(typisk imellem 5 - 10 år, alt efter kvaliteten). Dette er selvfølgelig bedre end nuværende 1 års levetid.  Men jeg godkender ikke "død af snegle", som en naturlig forældelses process, for fuge produkter!      

je_ns skrev den 30-09-2025 17:48:29

Vi har masser af den slags snegle, men har aldrig set skader på gummifugerne ved vinduerne.

Der er brugt denne her type fugemasse på de fleste af vinduerne. link

 Takker for linket....jeg har sendt en mail afsted til producenten. For bl.a. at høre om de er villige til at garantere imod snegle angreb, på dette produkt(eller nogen af deres andre).

Uden en "producent garanti", har vi tilsyneladende ingen muligheder rent juridisk, for at beskytte os selv imod at "tabe penge" på en løsning, som ikke virkede som håbet alligevel!    
SavingsNinja: Du rider en død hest.

Ingen producenter er ansvarlig for skader forårsaget af udefra påvirkninger. Forventer du også erstatning hvis der er gået møl i din dyre overfrakke af uld?

Du kan lige så godt rejse erstatningskrav hos sneglene.  
Annonce
Rantzau skrev den 01-10-2025 08:10:27
Ingen producenter er ansvarlig for skader forårsaget af udefra påvirkninger. Forventer du også erstatning hvis der er gået møl i din dyre overfrakke af uld?

Du kan lige så godt rejse erstatningskrav hos sneglene.  

Tjae, mht dit opdigtede scenarie....hvis jeg personligt virkelig havde købt en "dyr overfrakke", som kun kunne holde 1-2 år ved "almen brug"...så ville jeg nok også her begynde at tænke kritisk, og undersøge om der evt. var noget at bemærke på kvaliteten af produktet...og om dette overholdt gældende lovgivning!    

Syntes nu det er meget naturligt...at man efter at have "brændt fingerne 2-3 gange" og kostet en masse penge på det...at man så begynder at tænke mere kritisk, fordi man gerne vil undgå at tabe flere penge??   
Du har ikke forstået min metafor. Angreb af møl er ikke "almen brug." I har valgt et fugeprodukt der også overholder specifikationerne ved "almen brug".

Da det ser ud til at være trævinduer, kan I vel bare skifte til en klassisk mørtelfuge med fæhår
Det var hvad jeg foreslog i den anden tråd. Denne tråd handler om erstatning, og der tror jeg stadig trådstarter rider en død hest. Så hellere kontakte andelsforeningens forsikringsselskab for at få besked om mulighederne.
Der er yderligere 7 indlæg i tråden.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også