Hej kloge hoveder.
(Beklager på forhånd at mine forklaringer bevidner at jeg er amatør)
Jeg er i gang med at udskifte 2 stk Fuga korrespondance afbrydere (i hver sin ende af stuen) til 2 stk skyde Fuga LED skyde lysdæmpere med korrespondance. De skal kunne fungere med hver deres lampe/spots.
I midten af rummet er der en kroneafbryder der også har kunne tænde/slukke de to lamper (respektivt) inden udskiftning til lysdæmper.
1) spørgsmål:
Der var fire ledninger i de oprindelige afbrydere men kun 3 indgange i de nye LED dæmpere: Må jeg sætte de to brune faser i samme hul?
2) er lykkes mig at få lys i begge lamper og dæmper funktion virker fint uden blinken eller andet.
Men tænd/sluk på dæmperne virker ikke korrekt.
Jeg kan/skal tænde slukke lamperne individuelt på krone afbryderen, hvis jeg udfører et følt tryk/“massere” kontakten.
Er det fordi der skal monteres en fjeder på kontakten?
Jeg har vedhæftet billeder af den gamle afbryder og den nye dæmpere. Kan I ridse op hvad de forskellige ledninger skal så jeg er sikker på det er korrekt?
Lige nu sidder de således:
- Begge brune i L (er det lovligt/ok?)
- sort i midten/dæmper
- grå i venstre / ⬇️
På forhånd mange tak!
Mvh
/N