Støbning af Beton bordplade

Jeg er pt. igang med at bygge et udendørs køkken. Hvor jeg vil støbe bordpladen i beton. (Ved godt der mangler ben midt på den lange for bære vægten, løb tør for træ den dag)

Det drejer sig om 2 bordplader, med målene: #1: 1,35m x 0,65m  #2: 2,8m x 0,65m
Begge bordplader bliver i en tykkelse på 5 cm.

Mine spørgsmål går på:

Støbe plader:
-  Hvilke plader egner sig bedst til støbning? Synes de er voldsomt dyre dem jeg har fået googlet mig frem til.
- Nu hvor den ene bordplade er 2,8 m, kan jeg godt få en plade der er lang nok til det? Eller skal jeg have sat to sammen? Hvis ja - Skal den samling det vil give, blot slibes væk efter støbningen?
- Er der noget slip middel til formen som er bedre end andre produkter?

Beton blanding:

- Jeg har læst hvad Aalborg Portland og Weber skriver osv. Jeg vil støbe med Aalborg Portlands Rapid Cement 25 kg. Er dog lidt i tvivl om hvor meget vand man skal tilføje ved blandingen? Og er det 1 del cement til 3 del sand i vil bruge som blandingsforhold?
Hvad kan man tilføje til blanding hvis man ønsker lidt spil i betonet? Kender godt terazzo skærver, men dem er jeg ikke interesseret i til dette projekt. Andre Ideer? Pt. hælder jeg nok mest til blot lade være med at tilføje noget i blandingen. Men synes heller ikke jeg lige har kunnet google mig frem til nogen resultater hvor jeg kan se hvad de har brugt af materialer.

Nu hvor møblet kommer til at stå udendøres, hvad vil i så behandle betonet med efter slibning? Bi voks? Olie ? Nano produkt?

Dette er lige lidt tanker omkring det lille projekt, som jeg lige mangler lidt input på.

Tak for din tid og god søndag.

Jeg er pt. igang med at bygge et udendørs køkken.... Vis hele indlægget
33 svar
 Følg tråden
Der er 30 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
christiannielsen skrev den 09-06-2018 18:51:38

Det gør den også, men når der er plastik i overskud inden for rammen, vil det blive at se. 

 

Gregeren skrev den 09-06-2018 18:58:17

Du strækker plasten når du har fyldt beton i. Så holdes den nede.

Så det måske for tidligt jeg har skruet hele rammen til bordpladen fast til bunden. Jeg må lige løsne den og skrue den fast igen når betonet er i. 🙂 tak for input

njaa, jeg tror ikke du får det resultat du ønsker med du folder... Du skulle nok have brugt plastik fra en rulle.

Denne bruger er slettet og ikke længere aktiv.

Støbte bordpladen for 14 dags tid siden, den kom ud af formen efter den havde lagt i 14 dage, da jeg ikke har haft tid til at få den pakket ud og lagt på plads tidligere. Men det viste sig da jeg fik den vendt på højkant, at oversiden (siden ned mod plastiket) havde taget farven fra damp spærret til sig (jeg brugte grøn damp spær) det var jeg virkelig ærgelig over at se at man havde fået en glat mørkegrøn overside. Så til andre - brug klar plastik! Den var rigtig flot glat - dog med lufthuller. 

Jeg ville ikke til at støbe en ny, og besluttede at idet den skal bruges til udendørs brug at den må gerne være lidt rå i looket. Så jeg investerede i en Diamant kop sliber (149 i Jem og fix) til vinkelsliberen, og sleb bordpladen ned. 

Resultatet ser således ud:

Nu mangler jeg at støbe en lille bordplade på 135 cm og få beklædt og malet møblet. Og så skal jeg have lavet nogen hylder og låger. 

LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også