Fjerne udhæng på 70er typehus

Jeg skal snart til at igang med at ombygge hus med kæresten, og vi skifter stort set alt inde som ude. Oprindelig ville vi gerne have bygget nyt, men vi kunne ikke finde grunde i det område vi kiggede i, så derfor ender vi på en totalrenovering. 

Oprindelig havde vi tænkt på blot at få taget malet, for at holde lidt økonomi i det,  da rigtig mange andre ting er kommet på to do listen, men da jeg så fik tilbud på tagmaling, så syntes jeg at det bliver for dyrt købt, set ift. hvad et nyt tag koster. 

Så det er droppet, og planen er istedet at der skal nyt listetækket tagpap tag på. Men i samme ombæring, så vil vi gerne af med udhænget hele vejen rundt, da jeg syntes at det ligner huset har en hat på, og det bliver meget mere elegant at se på. Er udmærket klar over det ikke beskytter huset så godt, men det er underordnet. Planen var alligevel i forvejen at galvene skal mures op istedet for træet der er nu, også vil jeg høre om nogen ved om det er muligt at skære enderne af spærerne så vi kan lave en muret gesims istedet, skal der nye spær på bliver det for omkostnignsfuldt tror jeg.

Der er tale om gitterspær på huset. Huset skal vandskures og males hvidt, og der ryder antrazit grå træ/alu vinduer i hele vejen rundt, samt 2-3 ekstra gulv til loft i enden mod vejen.

Som det ser ud nu: 

og tagstilen som vi gerne vil have. 

 

Jeg skal snart til at igang med at ombygge hus med... Vis hele indlægget
21 svar
 Følg tråden
Der er 20 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
@Realtor - hvad endte du med at skulle betale for opmuring af gavle, afkortning af spær og tagpap? Pft. Mvh Jette

Jette, Lyngby
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også