El installationer udført af aut. elektriker — BEVIS ?

Vi er ved at rydde op i vores papirer, så det bliver nemmere for vore børn at pløje sig igennem efterladenskaberne.
Vi har gemt en masse håndværkerregninger fra autoriserede. Vi har gemt alle regninger vedr. el , vand og kloak også af hensyn til eventuelle skader som forsikringen dækker.
Hvor vigtigt er det at opbevare disse regninger?
Jeg hader ledninger til lampetter som er synlige på væggen og vi har fået fræst ledninger ind i væggene, sådan som vi nu har indrettet os. De fleste steder, hvor det vil være naturligt at have lys.
Skulle der en gang opstå brand omkring sådanne steder, vil det så være nødvendigt med elektrikerregningerne ?
Ingeborg

Når lysten driver værket
11 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
For det første kunne du overveje at scanne dokumenterne/regninger fakturaer ind som PDF filer og gemme dem på computeren. Derefter brænder du en CD med indholdet. Så behøver du ikke papiret, og hvis computeren skulle gå ned, har du en kopi af materialet.
De autoriserede arbejder skal installatøren opbevare dokumentation for arbejdet i 10 år.

fase
Scan dem ind som pdf. Smid det på en usb stik. Én til hver af børnene sammen med jeres testamente osv. Denne kan evt krypteres, hvis i ønsker det, og så lade jeres advokat have koden hertil + egen kopi.

Men igen, tænker ikke det overhovedet er relevant hvis udført lovligt og korrekt. Et el eftersyn og tilstandsrapport fritager nye ejere / forsikrer dem imod det.

Personligt gemmer jeg kun det, der kommer på mail. 
Tak for svaret. Nogle fakturaer er fra før e- mail blev opfundet🫣

Når lysten driver værket
Hvis fakturaerne er fra før mailen blev opfundet, er det så nødvendigt at opbevare dem. Ellers scan papirerne og gem dem elektronisk som PDF filer.

fase
Dokumentation for alt arbejde der er udført for mere end 10 år siden, kan du roligt smide ud. Det kan du for så vidt også med nyere.
Hvis hele huset incl. fakturaer brænder ned, så har du ingen dokumentation, men forsikringen vil dække alligevel. Det vil være forsikringens opgave at påvise at brænden skyldes en ulovlig installation - ikke dit job at bevise at den er lovlig.
Annonce
Der er slet ingen krav om at private skal gemme fakturaer, så det er egentligt lidt omsonst at gemme dem. Ting der stadig er garanti på vil det være fornuftigt at have fakturaen på.

Søren O
nedskriver forsikringerne ikke ens inventar fx man har et tv der er 10 år gammel  hvis det har kostet 5000 dengang så får man vel næppe 5000 idag til et nyt eller hvordan foregår det i sådan et tilfælde hvor soklen kun står tilbage og alt er brændt ?
I forbindelse med en bygningsskade kommer det altid an på en konkret vurdering og forhandling mellem forsikringstager og forsikringsselskab.
Til støtte for takseringen opererer selskaberne med såkaldte levetidstabeller for de enkelte bygningsdele:
https://www.sikringsguiden.dk/media/1807/levetidstabeller.pdf


Dan

"Australian beer is like making love in a canoo - it is fucking close to water"
Så længe BBR stemmer overens med de faktiske forhold er det sjældent dette skaber problemer for arvingerne.

Flere er her kommet med gode anvisninger for dokumentation af tidligere arbejder, men det har dybest set kun historisk interesse der kun i ringe grad påvirker prisen af fast ejendom ved et videresalg ud fra dagens standard.

Anderledes er det med indbo. Jeg har kendskab til indbo/værdipapierer/samlinger/antikviteter der efter dødsbo viste sig at overstige ejendomsværdien med opsigtsvækkende distancer, og her taler jeg om flercifrede millionbeløb.

Måske skulle Ingeborg kigge på den samlede løsning – alternativet er at rydde op efter sig med en flammekaster for ikke at gøre livet unødigt besværligt for arvingerne. 


Helt enig. Langt de fleste tvister omhandler indbo - her er dokumentation vigtig. Et godt råd er at gennemfotografere boligen - om ikke andet for at støtte sin egen hukommelse.
En gammel sag kommer mig i hu: et loftsværelse brændte, og skadeanmeldelsen omhandlede et bord, en seng samt et komplet sæt Flora Danica til 24 personer. Ikke overraskende krævede selskabet dokumentation, og lige så overraskende kneb det med at fremskaffe den

Dan

"Australian beer is like making love in a canoo - it is fucking close to water"
Der er yderligere 1 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis