Fiberpuds mikroplast

Jeg har lige bruge en fiberpuds til at pudse en væg og undersøgte hvad det egentligt er. Og det er jo mikro stykker plastik som er blandet i.

Hvor mon dert mikro plast ender om 20 år når der bliver renoveret rundt omkring på matriklerne? 

 Vh.

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hvis ellers folk i nogenlunde grad anvender de rette værnemidler så ender det samme sted som resten af pudsen (sten, kalk mm) dvs i affaldsbeholdere til byggeaffald og filtre i HEPA støvsugere. Og hvis ikke så u revne, sprækker og flader i hjemmet som med alt andet der nedbrydes

Byggeaffaldet testes for en række miljøfarlige stoffer og sendes til deponi eller genanvendelse. Opvarmes det tilstrækkeligt forbrændes plasten.

Men der er plast og mikroplast i det meste - tagpap, maling, puds, tøj, tæpper, klude mm. Og så det helt store synder - bildæk.

Love er minimumsiveauet - men der regnes altid med en mindre mængde af folk har svært ved regler.
Tandpasta, sæbe til olie fingre, ja man kan fortsætte listen over hvor der er microplast.

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også