Hej alle kloge hoveder.
Jeg går og leger med tanken om, at lave mine gamle stald om til en "gildesal". Formålet er at jeg fortsat vil bruge rummet som opbevaring, men gøre det lækkert nok, til at det også kan bruges til større arrangementer, som ikke kan være inde i huset.
Stalden er i dag et uopvarmet rum, og det oprindelige tag er et godt gammelt asbestag. Tidligere ejer af huset, har lagt et ståltag direkte ovenpå det gamle asbest tag.
Især grundet asbesten, men også for at forbedre akustikken, har jeg ikke sinde, at montere et troldtektsloft under taget.
Her kommer så det store spørgsmål, bør jeg isolere loftet? Eller kan jeg nøjes med at skrue et troldtekt loft op under det gamle asbesttag.
Og bør jeg generelt isoleret bygningen mere end den er i dag? Min oprindelige plan var at montere noget som en luft til luft varmepumpe, og så varme rummet op til en behagelig temperatur de få gange, hvor der skal være arrangementer.
Håbet er også at bevare udtrykket i den blottede trækonstruktion
Jeg håber i vil komme med lidt gode råd på vejen.