Nedrivning af skorsten ved fladt tag

Hej

Vi har en indvendig skorsten der optager betydelig plads midt i køkken-alrum i vores sommerhus med fladt tag (built-up). Vi ønsker denne nedrevet og vil naturligvis selv give os i kast med opgaven, efter vi har undersøgt om skorstenen imod forventning er bærende. Vi forestiller os efter nedrivning at montere ovenlysvindue eller simpelthen lave en inddækning med nyt tagpap og loftbeklædning. Er der noget vi skal være opmærksomme på ifm. selve nedrivningen?

Dbh 
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
I skal beskytte tagpappet omkring skorstenen, så det ikke bliver beskadiget. Ellers er det mest sund fornuft, og bare at gå igang.

Søren O
Lav afdækning på taget med noget træplade der kan tåle lidt vold, en faldende mursten slår let et hul der isf skal lappes.
Evt byg en slidske så sten og mørtelrester kan kures direkte i en trailer. Alt fra skorstenen skal afleveres til deponi.

/BOFH 

Giv mig min kop kaffe og et serverrum!

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis