Jeg har en leca blok sokkel på mit nye skur, som jeg har 3 udfordringer med:
1) den bliver for lav på én side (som er i skel og “skjult”). Jeg vil lave en række mere dér, så der allesteder er 15cm til terræn. Det bliver dog lidt mærkeligt med murpap og -rem, at en af sidderne er højere. Gør det noget?
2) jeg påtænker at pudse soklen der, hvor den er synlig. Men - stort men - der er to udfordringer:
- en side er mod en hævet terrasse, så den kan jeg ikke pudse ordentligt. Gør det noget at lecaen står bar mod et opvarmet skur?
- den (lange) side mod skel kan jo ikke ses. Behøver jeg pudse den sokkel?
Uanset, hvis soklen skal pudses, vil jeg gøre det før skuret er færdigt. Så kan jeg nemlig komme til “indefra” og det er en noget bedre arbejdsstilling end udefra.
3) vindtræksbånd monterer jeg ned under terrændæk og op til loftet, hvis nødvendigt. Skuret er monteret mod husets gavl, har pladebeklædning indvendigt og på taget under tagpappet. Jeg kan ikke se, hvad et vindtræksbånd gør, som de øvrige beslag ikke gør. Murrem er jo boltet til soklen. Er vindtræksbånd (altså til at holde hatten på) nødvendigt?