Sætningsskade med tæring

Vi har haft kig på et parcelhus fra 60’erne. Taget er i dårlig stand og skønnes skiftet indenfor de næste fem år. Det kan vi godt klare om et par år. Men der er en k3 sætningsskade som løber fra kælderdør hele vejen op langs den ene side af ydermuren.
Det vurderes i tilstandsrapport at skaden vil udvikle sig og der er påbegyndt tæring på de bagvedliggende konstruktioner.
Er det overhovedet noget der er værd at få udbedret eller skal vi hoppe videre? Resten af huset er moderniseret. 
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen på lds.
Det er umulig at sige om i skal købe eller løbe skrigende/ grinende bort.
Det kommer jo an på så meget andet, 
beliggenhed ( i forhold til skole arbejde m.m. ) 
Beliggenhed ( i forhold til foreningsliv, restaurant, kultur natur eller hvad man går op i ) 
Beliggenhed ( i forhold til at det holder prisen ) 
Og om det ellers passer til jeres behov. Man finder stort set aldrig det perfekte hus, selv hvis man bygger selv. 
Selv om taget skønnes at kunne holde i 5 år, så er det kun et tabel opslag for byggesagkyndig. Det er ikke en konkret vurdering af det aktuelle tag. Det kan sagtens være at det kan holde 20 år uden at det regner igennem det.
Det lyder som en væsentlig sætnings skade, men hvis prisen ellers tager hensyn til det så er det noget man kan forvente af stort set alle huser fra den tid. 


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis