Sætningskader

Hej Lav det selv

Jeg har købt et hus for nogle måneder siden. Hvor der her ikke var en eneste anmærkning i tilstandsrapport, da det er blevet nyrenoveret fra sokkel til tag. Dog er det tydeligt at der er blevet lappet nogle sætningsskader i soklen og mellem mursten. Nu er der så begyndt og komme revner de steder der er blevet lappet. Er der her noget og hente fra og starte en sag med ejerskifteforsikringen. Hvis det bare var et enkelt sted var det nok fint nok, og vil kunne lappes igen. Men det er samtlige steder der er blevet lappet.

Huset er et typisk et-plans villa med gule mursten fra 1960’erne.

Mange tak for jeres hjælp på forhånd
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hvis soklen giver sig på et hus så der kommer revner i sokkel og murværk så er det jo ikke nok at bare lappe revnerne, så skal man også ned og stabilisere fundamentet på en eller anden måde, så vil klart mene at der er basis for en sag da skaden jo kun er udbedret overfladisk.
Naturligvis kan du anmelde skaden, men hvis det er almindelig at se dette på huse af den type og alder, så kan de godt undslå sig. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis