1½-plans hus? hjælp

Er der nogen der ved hvad den præcise definition er af et 1½-plans hus?

Overvejer at købe en byggegrund men der må kun bygges i 1½-plan dog 8,5meter i højden står der, og det vil jeg jo mene er rigeligt til 2 plan.. men er der ikke nogle klare regler om dette? måske der skal være en procentvis hældning på tag eller noget?

På forhånd mange tak
Er der nogen der ved hvad den præcise definition... Vis hele indlægget
30 svar
 Følg tråden
Der er 20 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Bolius har nogle definisioner her:
http://www.bolius.dk/alt-om/hustyper-og-arkitektur/artikel/definition-af-hus-og-bygningstyper/#Hvad-er-et-halvandetplanshus

Men hva' så med et hus på en skrænt hvor øverste etage er fuld størrelse og underetagen kun det halve deraf.
Et det så ikke osse et ½1-plans hus?
Vores hus er eftersigne et hus med 1½ plan. halvdelen af huset er et 1 plans med gitterspær med tilpas høj hældning at loftet kan benyttes til pulterkammer hvor man kan stå oprejst på midten men at det ikke kan bruges til beboelse .
Efter udbygningen er der så lavet en kælder som ikke indgår i bogligens areal da den præcis er bygget så loftet i rummet ikke overskrider 1500 mm over jordoverfladen. Derover er der via et bælkespær i forlængelse af huset lavet en 1. sal hvor der ikke er loftrum . derved opnås der her 1½ plans hus .

Dog virker det lidt underligt at i har fået af vide at huset ikke må overstige 8½ meter da det normalt ville kunne overholdes med et 2 plans
De 8½ meter er ganske almindelig standard højde, der sikkert optræder i de fleste lokalplaner.

"Definitionerne" Bolius kommer med mener jeg ikke holder vand... det er nok retningsgivende, men bestemt ikke fyldestgørende.
Jeg bemærker specielt at de har "glemt trempel huset, der netop give mulighed for at få et gulv areal der er lige så stort på 1. sal som i stuen (bortset fra trappehullet). Og disse huse opfattes normalt som1½ plans, og har netop en mindre stråvæg... Og ofte er der fra den høje sidevæg på 1,5-1,8 meter en skrå loftsflade der går i kip.

Men igen den egentlige tolkning kan du få på tekniskforvaltning. :-)

MVH Njord

MVH Njord
Hej igen.

Jeg kiggede lige forbi en ganske informativ hjemmeside, der tilhører en anden aktiv bruger af dette forum!
Her er et par billeder af samme rum med en alm lav skunkvæg og en høj trempel. Så kan du se lidt omkring den forskel i reelt rum du får ved at gå efter en trempel løsning.

http://www.koludabyg.dk/kompetencer/nyt-tag

Der er også fjernet nogle stolper osv, så det virker ednu mere åbent og brugbart.... Men der er temmelig stor forskel på en lav og en høj skunkvæg!

MVH Njord
Fedt med de gode hurtige svar..

Det jeg ønsker, er at lave et af de her huse, hvor huset i den ene side har fuld højde, og så skråner mod den anden side, dvs. ikke noget med spids tag og tagryg .. hvad hedder den type hus? 

Tak for den mange gode svar.. super!
Annonce
Det må vel kaldes et hus med ensidig taghældning.
http://www.google.dk/images?hl=da&q=ensidig+tagh%C3%A6ldning&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=Uq46TaDwHczrOcXPzZML&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDwQsAQwAw&biw=1899&bih=895

MVH Njord

MVH Njord
Når man siger at huset må være max. 8,5 meter højt er det så fra grundens højeste punkt? jeg tænker på hvis det er en grund med hældning?
Hej. Nej det er ikke fra det højeste punkt!
Men højden det pågældende sted.
At du så MÅSKE kan foretage en visterrænregulering inden du bygger kan måske ændre lidt på sagen.
Ofte er der forskellige kotehøjder der er tinglyst som maksimale, for netop at sikre udsigten for de bagvedliggende grunde.
Men igen, du må nærlæse din lokalplan od de servitutter der er tinglyst på grunden.
Noget skal du måske have teknisk forvaltning til at fortolke / forklare for at være helt sikker på hvad det betyder for netop dig og dit planlagte byggeri.

MVH Njord

MVH Njord
Lav en simpel skitse med de mål på højde m.m. du ønsker at bygge, og tag forbi tekninsk forvaltning i den kommune grunden ligger i, så far du et klart svar i henhold til den aktuelle lokalplan.

Der kan være specifiseret i lokalplanerne hvorvidt facade kan eller skal være det ene eller det andet af udseende, materiale valg m.m.

Så får du ro i sjælen, og kan arbejde med konkrete planer.


Med venlig hilsen - www.boligogbyg.dk
Kan du ikke bare kigge i din lokalplan, i vores står det rimelig godt beskrevet.

PLANOMRÅDE A OG B:
7.3. Bygninger må ikke opføres med mere end een etage med udnyttet tagetage.
7.4. Som etage medregnes kælder, hvor loftet er mere end 1,25 m over det omliggende terræn,
samt tagetage med større trimpelhøjde (skæring mellem ydermurs yderside og tagets
overside) end 1 m regnet fra overside af gulv.
Ved skrånende terræn kan bygninger opføres i halvandet plan, således at udnyttet tagetage
erstattes af kælderetage, hvor loftet i bygningens ene side ligger mere end 1,25 m over det
omliggende terræn.
7.5. Intet punkt af en bygnings ydervæg eller tagflade må gives en højde, der overstiger 8,50
m over terræn, målt efter reglerne i Bygningsreglementet
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis