Kvinder skal bare ikke have lov at køre bil!!

Ja, ok... overskriften var bare for at trække læsere... et trick, jeg har lært af div. formiddagsblade

Men her i lørdags var jeg en tur nede ved købmanden. Jeg parkerede og var på vej ind i butikken, da jeg så følgende:
Butikken ligger ved at kryds.

En mand er lige drejet ind på vejen og skulle køre forbi butikken. Uheldigvis kommer en dame kørende modsat retning og vil ind på P-pladsen. Han kommer til at holde lige foran indkørslen og kan ikke komme forbi, da der holder en lovligt parkeret bil ved fortovet, i hans side.
Han vinker hende frem, da det kun drejer sig om en lille meter, for at han kan komme forbi. Og hun har masser af plads til at dreje ind bagefter.
Hun vil ikke køre frem, for hun skal jo ind på pladsen!!
De holder så lidt og vinker til hinanden, inden jeg når derop. Jeg pifter og vinker damen frem, samtidig med at jeg siger det kun drejer sig om en meter (Hun havde fået rullet vinduet ned)
Manden har nu plads til at køre videre.

Jeg går ind i butikken og står og kikker på nogle blomster til fruen (Ja, sådan er jeg. Ikke fordi jeg er under tøflen, Men fordi jeg elsker hende...)

Så kommer damen ind i butikken, og jeg kan ikke lade være med at smile lidt. kikker på mig og spørger "hvad han holdt der for". Hun kunne jo ikke komme ind. Og han kunne da ikke holde der og spærre trafikken!
Og så er det jo at jeg ikke kan lade være... Så jeg spøprger hvem det var der holdt og spærrede mest.
Hun svarer at han jo holdt ulovligt, for hun kunne ikke komme ind.

Allerede her, ved man at det er en kamp man ikke kan vinde...

Men jeg prøver alligevel: "Hvem holder mest ulovligt, Dig der spærrer for ham. Eller ham der spærrer for dig?"

Dame: "- Han må ikke holde og spærre vejen. Det er i hans side der holder en bil og spærrer. Altså er det ham der er forbryderen!!"

Mig: "- Altså, dame. Der holder en lovligt parkeret bil og gør det umuligt for ham at komme forbi dig. Vil du påstå at han skal bakke ud på den noget mere traffikerede vej, for at DU kan komme til?"

Dame: "- Det er i hans side at der holder en vogn og spærrer...."

Mig (Smilende) "- Prøv og hør her. Der står at man skal vise gensidig respekt. Det gjorde du ved at køre lidt frem, og han kunne så flytte sig så du kunne komme videre! Sådan klarer man det. Det er da ikke så svært?"

Dame: "- Det er altså i HANS side der holder en bil, så det er HAM der skal flytte sig!!"

Mig (grædende) "- Altså, hvis du går hjem og læser teoribogen. Den for biler, ikke for cykel eller hest, men for biler. Så vil du formentlig finde en del svar du kunne bruge i fremtiden.
-Og når nu vi er ved det. Så holdt du også skråt over midten af vejen, da du allerede var begyndt at dreje. Så du lavede altså også en lille fejl!!"

Men det sidste ville hun åbenbart ikke høre. I hvert fald var hun hastigt på vej væk!!

Såøhhh... Hvis i møder en lidt ældre dame, der omtaler en uopdragen, ung mand, i samme situation. Ja, så kunne det let være mig  men nu har i min historie.

Se evt følgende klip, for at forstå overskriften: http://www.youtube.com/watch?v=mlVoyN_OPbA

Næstformanden


Er ikke så aktiv i forummet for tiden...
Min sparsomme fritid går med ungerne, hunden og konen. I nævnte rækkefølge....
Ja, ok... overskriften var bare for at trække... Vis hele indlægget
15 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Skrevet af goldek den 09-03-2009 20:51
På motorvejen her til morgen på vej til arbejde, så jeg over højre skulder, at der var en kvinde i en splinter ny BMW, der kørte 130 km/t med snotten HELT oppe i bakspejlet - i gang med at lægge sin eyeliner!!! Jeg kiggede væk i ganske få nanosekunder og så til min store forskrækkelse i babspejlet, at hun nu var halvvejes ovre i min kørebane - STADIG optaget af hendes SKIDE makeup! Jeg blev så forskrækket, at jeg tabte min elektriske shaver, så den slog et rundstykke ud af den anden hånd. I forvirringen, mens jeg forsøgte at rette bilen op med mit knæ på rattet, røg mit headset væk fra øret og faldt ned i den kaffekop, jeg havde mellem benene, sprøjtede med kaffe og brændte "STORE CLAUS OG TVILLINGERNE". det gjorde så PISSE ondt, at jeg skreg af mine lungers fulde kraft, hvorefter jeg så tabte cidaretten ud af kæften brændte hul i min skjorte &- AFBRØD EN VIGTIG SAMTALE!!! Sådan en forpulet farlig kvindelig bilist!!!

MVH Steffen


Det er go værksteds humor

 Mvh.

Flemming

Man skal ikke kaste med Sten hvis man selv bor i et glashus ...Eller hvis Sten er rocker, og ved hvor du bor

Når du så har set HansW´  link, kan du samtidig lige se : asien woman parking. Nok lige så usandsynlig
Mere ved på bålet:

Er det godt?
Eller er det bare godt nok?
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis