Skab under vaskemaskine, hvor?

ckvist
ckvist
81 7330
Hej,

vi skal til at lave bryggers om, og vil i den forbindelse gerne have sat nogle nye IKEA elementer derud. Vi vil imidlertid også gerne have hævet vaskemaskinen og tørretumbleren, men kan ikke finde de rette elementer.

Nogen der ved om IKEA har de rette elementer, hvad de eventuelt hedder, eller hvem der har?

På forhånd mange tak for jeres svar.
30 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Speedi
Speedi
308 9620
Jeg ved at Bauhaus har lign. elementer

 

Christian

ktm
ktm
8935 4540
I vort, nu desværre for længst solgte, sommerhus hævede jeg vaskemaskinen, ved at sætte den op på noget sokkelskuffeelement, ca 30-35 cm højt.
På den måde fik vi en udtræksskuffe, hvori vaskepulvere og den slags som kvinder bruger ifm deres omgang med vaskemaskiner, så praktisk og fint kunne stå.

Samme konstruktion har jeg lavet i stedet for fødder under sengens boxmadras, hvilket betyder at man ikke skal helt på knæ og albuer for at komme ned og ud af sengen, samt at meget rod kan skjules i disse udtræksskuffer.

Med venlig hilsen
ktm

 

ckvist
ckvist Trådstarter
81 7330
Hej.

Tak for jeres svar.

Det ser ud til at Nettoline.dk også har. :)
Løkke
Løkke
182 9330
Vi købte Aubo skabe. Dem har de mange steder. Stark, xl-byg osv. De fåes i to højder
STH
STH
179 8310
Hej Ikea har det du søger, det skal bare laves af et 60 cm dybt overskab der er 37 cm højt, så kan du vælge enten låge front eller skuffe.
På vedhæftede billede kan du se hvordan jeg har lavet det.
Annonce
ckvist
ckvist Trådstarter
81 7330
Det ser godt ud. Det er da bare det vi gør. Hvad er det for en lille hulde du har over skuffen?
STH
STH
179 8310
Det er en udtræks hylde til at stille vaskekurven på, så den ikke skal stå på gulvet, lavet af et skuffe udtræk og 2 lægter på højkant og en 9 cm skuffefront der er savet ned i højden til 5 cm.
Lidt træls at få til at passe, men konen er meget tilfreds, det var faktisk hendes forslag.

mvh steen
ckvist
ckvist Trådstarter
81 7330
Synes det ser godt ud, og en brilliant idé. :) - Den kommer jeg da vist til at stjæle. :)
ckvist
ckvist Trådstarter
81 7330
STH - Jeg har helt glemt at spørge. Hvad er det for nogle elementer du her der, og hvor er de købt? - Synes det er pænt. :)
bamse82
bamse82
289 8450
Du skal til ikea og købe flg. Et FA338 (overskab til køl frys 60 x 35 x 60 cm) minus hængsler. Istedet skal du have en 60 x 45 cm. dyb skuffe med front. Denne kan så monteres på nævnte skab og du har dig en skuffe under vaskemaskine/tørretumbler. selve skuffemodulet er 35 cm højt +16 cm sokkel, bordplade osv. Det giver en totalhøjde inkl. maskine på ca 125 cm.

God fornøjelse!

MVH

Lasse Kristensen
Der er yderligere 20 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis