modeller af middelalder "kastemaskiner"

Halløj.

Er der nogen, der ligger inde med tegninger til at bygge kopier af gl. daws våben, eks. katapulter og lign.

Synes at knægtens Battleground maskiner i plast er for kedelige.

mvh.

Keld
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Du kan se blider i funktion på Falster i et midedelaldercenter. Det er meget fascinerende, men nok et lidt farligt stykke "legetøj" i den størrelse, som de har der. :-)

Med venlig hilsen
ktm

 

Skal det være "funktionelt" og i noget warhammer figur størrelse eller deromkring, så er det dumt at gå efter katapulten. Så små stykker træ knækker for nemt, og man skal væde spænderabet op regelmæssigt.
Indrømmet, katapulten ser pæn ud, men den er meget svær at få til at virke som "model".
En ballista (stor armbrøst eller bue) eller som tidligere nævnt i tråden en trebuchet, vil være meget lettere at få lavet i model størrelse. En kanon er også en mulighed, med de er så besværlige at få lov til at skyde med... Især i lommestørrelse.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis