montering af brændstoffilter

Hej alle.

Hvordan montere jeg et nyt brændstoffilter på min golf 2 diesel,
er det noget med at der skal luftes ud eller hvad
5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hejsa.

Pumpen er selvudluftende så du behøver ikke at lufte ud. Derimod er det en god ide at fylde filteret op med diselolie, før du monterer slangerne. Så er motoren betydelig nemmere at starte bagefter.

En god og hyggelig jul ønskes.

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
tak for dit svar Leif.

Hvad er den skrue så til som sidder i toppen, hvor slangerne skal monteres?
Den er til at lufte ud med, hvis motoren ikke selv kan.
den er monteret og køre godt tak venner
Hej alle.

Stjernholt: Fint du fik liv i den igen.

Golfjr: Skruen på toppen af filteret, mener jeg ikke er til udluftning men derimod til at fylde filteret op med. Hullet er bare ikke ret stort så det er min erfaring at det er nemmere at fylde filteret inden det monteres enten ved at 'smide' det i en spand disel eller sætte en stump slange med en tragt på indgangssiden og hælde på derigennem.

God 'bagjul' alle.

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis