Desværre er det fra USA - i DK er det omvendt... Du her ikke rettigheder på din egen grund og i din egen ejendom.
En lille historie:
Ejeren af en jagtforretning blev træt af en masse indbrud. Det var hans forsikringsselskab også, så han satte online alamer op, jernstænger for vinduer og kraftigt lys der tændte hvis nogen entrede lokalet alligevel.
Der var dog stadig nogen der mente at deres liv ville være bedre hvis de fik fat på hans jagtrifler, så de stjal en 4 hjulstrække og kørte gennem jernstængerne der var i facadevinduet..
Hmmm tænkte, den nu forsikringsløse forretningsmand, og købte sig et par hidsige hunde og de kunne så sove i butikken om natten... Der kom skilte op, Hundene bider.
Så kom der en ny bil gennem butikke og ja... Dem i bilen blev bidt..
Nu er den danske lovgivning jo sådan at tyvene gik efter materiale og ejeren gik efter bevidst at skade tyvene med bid fra en hund..
Og vi straffer personskade hårdere end materielle skader, så ejeren fik en større bøde en tyvene.. som for øvrigt fik erstating for svie og smerte.
Gad vide om vi er på den forkerte side af loven... Jeg mener jo at tyvene her flere rettigheder.
Gå efter bolden - ikke manden.
Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
Svendborg