Min perkinsmotor ryger hvidt!

Hej. Jeg har et problem med perkins diesel motor.
Den er begyndt at ryge hvidt.
Den starter og køre som den altid har gjordt.
Jeg tror problemet ligger i min ferskvandskøling, men jeg ved ikke hvor.
Den er en tendes til at blive varm, når jeg kører den lidt hårdt(85-90 grader)
Jeg har haft adskilt hele kølesystemet på den og kunne ikke finde noget.
Er der nogen der kender til problemet?
Hej. Jeg har et problem med perkins diesel motor.... Vis hele indlægget
15 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg bliver nok nød til at afmontere toppen, når den kommer på land. Men det må kunne gøres billigere. 11-12 tkr synes jeg lige lyder lidt i overkanten. Så er det næsten nemmere, at finde en der køre perfekt. Jeg kan jo skifte den på en weekend.
Undskyld jeg lige blander mig i diskussionen, men hvad er en Bloktætner. Grunden til at jeg spørger ligger i at jeg har et lignende fænomen som der beskrives i tråden.

På forhånd tak og
Go' weekend

Allan
Hej.
Bars Leaks er en meget fin tætner som jeg med stor held har brugt flere gange. Den består af nogle piller samt en vand blandbar olie, som hældes i kølesystemet. Brugsanvisningen skal følges.
Jeg har lukket endda større revner.
Mvh autoole
Det er ikke unormalt at tempraturen stiger når motoren bruger vand, dvs at dit kølesystem er "normalt"
Hvis du er heldig er det en toppakning der er gået, men andre siger jo at det er en svaghed i den motor med revner.

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

Jeg har snakket med min lokale marinemand og han mener at det kun er toppakningen der er gået. Så det endner nok med at vi prøver med en ny toppakning. Tak for svarende.Mvh Haulik
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis