Alu. stænger til kaleche Lars 9 2 4990 02-06-2007 10:47 Hej der. Er der nogel der kan fortælle mig hvordan man bøjer alu. stænger til kalechen. Jeg har de gamle, som er af jern, jeg kan bruge som model men hvordan alu. skal bukkes uden de for et knæk ved jeg ikke rigtigt. 2 svar Følg tråden Annonce Annonce Annonce
Sømand 367 5900 02-06-2007 11:10 Citat fra Lars 9Hej der. Er der nogel der kan fortælle mig hvordan man bøjer alu. stænger til kalechen. Jeg har de gamle, som er af jern, jeg kan bruge som model men hvordan alu. skal bukkes uden de for et knæk ved jeg ikke rigtigt. Er det alustænger (masiv) eller rør?Hvis det er sværvægget rør kan det bukkes som alm jernrør, alt efter hvilken type alu det er. Er det tyndvægget rør skal det nok valses for ikke at få et knæk. Hilsen Sømanden.
Anatomic 14 3790 02-06-2007 17:34 hej lars prøv at fylde røret med fint sand, og så lige en prop i hver ende, der efter bøjer du det over en passende cylinder ting. mvh torben.