maling af bund

jeg har slebet bundenned på min sejlbåd og skal nu have gang i malingen.
nogen der kan give en guide til hvordan? jeg regner med at skulle have gang i noget primer. men præcis hvilken type skal jeg have og hvor finder jeg det billigst.
mvh jakob
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hej Jacob.
Når du skal give konen noget, er det så også det blligste du kan finde ?
Dit skiv skal have det bedste og kun det bedste er godt nok til dit skiv ! Så først to lag primer og så to lag bundsmørelse, og husk glæden ved at bruge kvalitet.

V.h. Håndværkeren
he he. jo men nu er der jo forskel på hvor det er billigst at købe primeren.
men havde faktisk regnet med at den skulle have mere primer
Du kan sikkert finde en primer der er meget billig, men hvordan arbejder den så lige sammen med din bundsmørelse.
Jeg har oplevet at en båd der havde fået en meget billig primer ikke havde hæftemulighed for bundsmørelsen. Jo det så flot ud da den stod på land, men blot en halv time efter båden var kommet i vandet lå bundsmørelsen under båden som en stor skál, hvor fix er det så lige at gå efter den billige når båden skal på land igen og al den "gode billige" primer skal slibes af igen.

V.h. Håndværkeren
nu kan man jo ikke se i din profil hvor du bor i landet, så det er svært at vide om det er køge eller aalborg du vil finde forhandlere i?

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også