Ejerskifte - Bruserum

Fugerne i gulvet i vores bruserum på første sal, trængte til en udskiftning. De var begyndt at smuldre og sprække, og jeg kunne se at der blev ved med at sive vand ud af fugerne selv når gulvet var blevet tørret, hvilket indikeredere at der stod vand under fliserne .
Jeg opdagede under udskiftning af fugerne, at fliserne ikke er opsat med fuldklæbning. Det ser ud til, at der under hver flise er sat 5 "klatter" fliseklæber, hvorefter fliserne er lagt ned. Dette resulterede i at fliserne blev "løse" da fugerne var fjernet og to af dem revnede.

Hele første salen er selvbyg (den tidligere ejer mad ) og i de papirer vi har overtaget står at gulvet i baderummet er udført efter SBI - anvisning 109, 3. rev udgave.

Det jeg vil høre, er, om det er lovligt at lægge fliser (på gulv) uden fuldklæbning, i henhold til SBI - anvisningen.
Vi har, som så mange andre, en ejerskifte forsikring, så det kan være den skal tages i brug.
0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis