Jeg skal støbe gulv med gulvvarme i en etageadskildelse (10*18 cm bjælker - 60 cm's afstand). Jeg har søgt "overalt" efter en vejledning i dette indgreb i "standart" versionen - uden held - (hvilket er ønske nummer 1) og har derudover følgende problemer/spørgsmål:
Betontykkelsen over bjælketoppen ender så vidt vides på minimum ca. 80 mm - så mine børn skal have en skammel for at komme fra entreen ud på toiletgulvet.
Kan man evt. binde PEX rørene på undersiden af armeringen og skære lidt ned i bjælkerne i "svingene" - det vil jo "spare" 20-30 mm i højden og formentlig et par forstuvede storetæer.
I så fald ... hvor meget skal man skære ned i bjælken (hvor meget beton skal der være mellem rør og bjælke) og hvor længe kan jeg "køre med saven" inden gulvet ender i mit køkken nedenunder - bjælkerne spænder 2m.
Dette var alt fra Spørge Jørgen i denne omgang og på forhånd .. mange tak for hjælpen
Denne bruger er slettet og ikke længere aktiv.