Pensionistvenlig have

Jeg var idag på besøg i familien hos en, der ikke længere har de samme kræfter og energi. Talen faldt på :wink: have og han sagde "bare man have 100.000. til at ordne haven, så den var nem og alligevel så lidt bedre ud".

Lige nu er der græs, træer, bar jord og lidt staudesmåtterier samt blomsterløg. Den er faktisk lidt halvtrist. Det er ikke et frimærke, men heller ingen kæmpegrund.

Alfa og omega er: Ligger I inde med ideer til en pensionistvenlig have, som ikke koster en formue men pynter og liver op? Han vil ikke rigtig ud med, hvad han synes om (eller også har han måske ikke nogle ideer).
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Selv om jeg kun et 40, er jeg ret interesseret i den pensionistvenlige have. Det må gerne være "selvkørende" hvis jeg en dag skulle få mindre tid og kræfter end jeg har lige nu.

Regel nr.1: Bunddække på alt bar jord: Hassenurt i dyb stygge, skovjordbær under frugtbuske, kærmindesøster i skovbunden, vinterglans, vinca og stenbræk hvor de vil gro (der er ikke i min have, har prøvet) Flis hvor der absolut ikke er noget der vil gro.

Stauder der ikke kræver omplantning og som kan holde ukrudt væk. Høstanemoner og hosta for eksempel. Man kan også godt blive enig med sig selv om at det der kommer op og blomster er pænt. Hvis nogen spørger så er det en "Wild flower garden" Akelejer, gule valmuer, stokroser, fingerbøl sammen med masser af forårsløg.

En meter bred græssti langs hækken så naboes skvaderkål ikke kan komme ind, hvis den allerede er der, er der ikke meget andet at gøre end at acceptere den som et meget kraftigtvoksende bunddække.

En havemand der kommer og tager græsplænen hver 14 dag, koster godt nok penge, men sparer en for mange besværligheder.

Acceptere at haven udvikler sig og bliver anderledes når man kommer op i årene. Min moster på 80 har altid haft den skønneste have, og ved hjælp af disse enkle regler, har hun stadig en have der er fantastisk.

De fleste af planterne har du selv i haven ellers har din nabo, og de kan deles så din onkel (eller hvad han nu er) kan få plantet i bunden uden de store udgifter.

Selv om man er ældre/gammel kan man sagtens få stor fornøjelse af haven, man kan gå og nusse et yndlingsbed, eller flytte favoritterne op i nærheden af terassen så man kan passe dem uden det store arbejde. Hvis han har nogle interesser kan han måske "tændes" på havearbejdet; planter som fuglene kan lide, hvis han kan lide de små pippere, snapseurter hvis han kan lide snaps (man kan ikke dyrke rød Aalborg, min morbror har prøvet)


Links:

http://www.husetoghaven.dk/ Ryge har nogle ret gode artikler om ældre og deres haver.

http://www.haveplan.dk/index.php artikler om nemme haver

Green

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis