@LuneLund:
Jeg har ikke selv prøvet det (jeg kører med softwareencoding), men det mest udbredte er vist Hauppauges WinTV-PVR-250, som koster ca. kr. 1000,-. Hvis du smider sådan et i en barebone har du vist en glimrende harddisk-recorder, der ikke kræver ret meget af pc-en.
Hvis du vil have mere funktionalitet end "bare" en videooptager kan du fx installere programmerne myHTPC med GotTV-plugin (
www.myhtpc.net ) og XMLTV (
http://sourceforge.net/projects/xmltv/ ). De er begge gratis, og tilsammen
kan de levere en programguide, hvor man bare klikker på det program, man vil optage. Efterfølgende kan man så se alle optagelserne med beskrivelser og det hele i et afspillermodul. Selvfølgelig kan man også "time-shifte" et program, så man kan pause midt i en live-udsendelse. Man kan så supplere det med en fjernbetjening, så det hele kan klares fra sofaen
Det kræver noget arbejde at få al softwaren til at spille sammen, men hvis man er lidt nørdet er det jo bare en del af fornøjelsen :lol:
Mvh
Thomas
Edit: Hvis du vil være på den sikre side er PVR-350 nok bedre end 250 - det har både hardware encoding og decoding, så det heller ikke bruger pc-processoren ved afspilning!