Bedkanter i cortenstål

Ifm. etablering af en gårdhave med stier af slotsgrus og staudebede, vil jeg gerne lave Bedkanter af cortenstål. Jeg har forsøgt at finde viden om netop dette på nettet, og vil for en sikkerhed skyld også lige høre jer (gerne med erfaring).
Kanterne skal holde jord og slotsgrus adskilt. Jeg har læst mig frem til, at jeg skal have fat i cortenstål a 3 mm tykkelse og med ombuk. De skal have en dybde på 20 cm så de bliver holdt godt på plads, da det lerholdige grus vil trykke ret hårdt, når det anlægges, og kanten skal gerne stå helt lige uden at blive mast ind i beddene.
Alle bede er kantede. Dertil skal jeg regne spyd for at støtte kanten (er det dem, som man kan købe til bedkanterne eller er det sådan en rund ammeringsstav, som klippes til i længde?)

Skal jeg anlægge kanterne samtidig med at stien anlægges eller gøres det efterfølgende?
Mvh AnneKap
Ifm. etablering af en gårdhave med stier af... Vis hele indlægget
17 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Kan vi starte med at blive enige om at corten stål indeholder krom og at krom er et tungmetal? https://kbhmr.dk/analyse-for-tungmetaller/

Så hvor er det at jeg spreder rygter?  jeg skriver jo at folk må selv forholde sig til det om det er farligt eller ej.

ev elmand skrev den 15-07-2026 18:28:04

Skal du have kanten bukket, så skal det være på en maskine som kan være ved et smedeværksted.
Jeg har lavet det på en kirkegård, hvor det afgrænser gravsted fra plæne ved siden af.
I 2009  har jeg også lavet en havetrappe med en stigning op ad en skrænt til 4,5 m, noget bed-afgrænsning samt ca. 2015 nogle højbede kasser.
Det er alt sammen lavet i 2 mm almindelig stålplade. Det er rustet ligesom cortenstål vil gøre, men det er slet ikke rustet væk her efter snart 20 år.  

 Så det, du siger elmand, er at jeg kan nøjes med at købe stålplader i stedet for det dyrere cortenstål?


Cortenstål vil helt sikkert give en mere ensartet farve.

Da Odense Universitet (nu SDU) blev bygget i begyndelsen af 70'erne, blev en del beklædt med cortenstål. Det gav bygningen en flot rustrød farve og øgenavnet Rustenborg. Det var meget udskældt fordi rusten løb over vinduer og farvede fliser røde. Det har mistet noget af sin "glans" men da det var nyt syntes jeg at det så pænt ud.

https://khr.dk/projekter/syddansk-universitet/

Metalkanter i haven er nok ikke lige mig. Men skulle jeg have det, ville jeg nok købe noget fra Jem&Fix. Det er 0,8-1,0 mm tyk, som for mig lyder rigtigt. Jeg synes ikke at det er dyrt.

https://www.jemogfix.dk/hortus-bedkant-cortenstaal-mspyd-20-x-100-cm/4193/9065227/

https://www.jemogfix.dk/hortus-bedkant-corten-med-bukket-kant-24-x-100-cm/4193/9076572/

De har også noget 2 mm
https://www.jemogfix.dk/bedkant-med-bukket-kant-cortenstaal-24-x-125-cm/4193/9076573/

Den bukkede kant fjerner risikoen for at man kan skære sig på det. Skærer man sig på noget metal tæt på jorden, bør man få stivkrampe-vaccination.





Jeg har arbejdet i et firma som har leveret meget cortenstål til facade beklædning.  bl.a.den nævnte i Odense, og på en del af Skejby sygehus. 
Men til havebrug ville jeg bruge almindelig u behandlede stålplader som også ruster, og holder vel i  15- 20 år mindst. 


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
kimcarlsen skrev den 16-07-2026 14:02:07

Kan vi starte med at blive enige om at corten stål indeholder krom og at krom er et tungmetal? https://kbhmr.dk/analyse-for-tungmetaller/

Så hvor er det at jeg spreder rygter?  jeg skriver jo at folk må selv forholde sig til det om det er farligt eller ej.

Ja, chrom er et tungmetal og gafler indeholder typisk 18% chrom.  Du spreder rygter, når du skriver at folk skal forholde sig til om det er farligt eller ej. Cordenstål indeholder ikke farlige tungmetaller, som du antyder. 

Annonce
GodeVen skrev den 17-07-2026 12:32:04

kimcarlsen skrev den 16-07-2026 14:02:07

Kan vi starte med at blive enige om at corten stål indeholder krom og at krom er et tungmetal? https://kbhmr.dk/analyse-for-tungmetaller/

Så hvor er det at jeg spreder rygter?  jeg skriver jo at folk må selv forholde sig til det om det er farligt eller ej.

Ja, chrom er et tungmetal og gafler indeholder typisk 18% chrom.  Du spreder rygter, når du skriver at folk skal forholde sig til om det er farligt eller ej. Cordenstål indeholder ikke farlige tungmetaller, som du antyder. 

 Mon ikke trådsstarter har fået svar på sit spørgsmål og kommet videre. Jeg vil gøre det samme. God dag til alle

Jeg håber trådstater har fået svar og fejlagtig information er blevet luget ud. 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis