Hej LDS,
Jeg har ofte luret med herinde, men nu blev det tid til selv at lave en tråd.
Jeg bor i lejlighed og jeg har anskaffet mig en opvaskemaskine. Jeg har fået godkendelse til at installere den.
Hvordan kan jeg billigst muligt få den tilsluttet mine vand- og el-installationer?
Jeg ved godt at jeg ikke selv må udføre arbejdet, men vil det give mening at indkøbe de nødvendige dele så en fagmand hurtigt kan skrue det på?
Som jeg ser det skal der gøres følgende:
- El tilsluttes i forgreningsdåse - meget simpelt.
- Spildevandsrør tilsluttes afløbsrør via den grå studs med hætte på - virker også simpelt?
- Vandrør tilsluttes koldtvandsrør efter stophane - her kommer det største problem. Der skal vel et t-stykke på efter stophanen? Skal det være en bestemt slags? Og hvad med kontraventil, er det nødvendigt når opvaskemaskinen har aquastop?
Jeg har vedhæftet billeder af installationen samt opvaskemaskinens rør og ledning. Koldtvandsrøret er det rør til højre.
Jeg har læst utallige tråde herinde allerede, men jeg synes de indeholder meget forskellige informationer. Derfor søger jeg råd specifikt til min installation. Derudover er pris en meget vigtig faktor for mig.
Alle råd værdsættes meget!!! :D
Mvh.
Fattigrøven