Ny gasslange ogf regulator??

Hej derude:)

Jeg har en grill, (Napoleon Freestyle) som jeg gerne vil skifte slange og evt. en regulator på?
Den slange jeg har set på, er denne: https://www.backyardliving.dk/websitedk/p/reservedele/reservedele-til-napoleon-og-traeger/regulatorer-og-slanger/backyard-living-regulatorsaet-med-slange

Det jeg kan se på ovenstående er at den har nogle gevind i hver side. Så kan man skifte slange til noget billigere og tilkøbe disse gevind?
Jeg vil gerne have en slange på ca. 120 cm og en ny regulator. Men jeg er ikke sikker på hvor man ellers kan købe disse dele henne?

Jeg har før fået hjælp til noget lignende. Så håber også i kan hjælpe med dette:)
Vil gerne have en slange på ca. 120 cm.. og en ny regulator

På forhånd tak!
9 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hvorfor vil du skifteregulator? Hvis du skifter, skal du være helt sikker på at den nye regulator kører med det rigtige drifttryk. 

Søren O
Hej igen og tak for svar..

Jeg har lidt problemer med min nuværende regulator. Der er ikke noget at se på den, skidt/snavs, eller lignende, men plastik-delen der låser fast om gas-flasken, sidder ofte fast og er svær at få til at låse omkring flasken.. Jeg tænkte en ny, men kan man bruge noget olie til den del at regulatoren? Eller er det tid til ny?

Tak!
Brug ikke olie, men prøv med lidt siliconespray.

Søren O
Olie er ikke så godt til gummipakningen, men et pust silikone kan du fint bruge..

Harald Nyborg har en gasslange på 2 meter med forskruninger, måske den passer på dit udstyr? ​Link​​​


Vi prøver igen, i morgen --
Hej igen og tak.

Jeg bor i nærheden af en jemogfix, kan du anbefale en spray??
Annonce
Tror bare du skal bruge hvad du har, f.eks. siliconespray til sko. Noget af det bedste er sikkert  siliconespray (glidemiddel) til kloakrør.

Søren O
Hej igen

Jeg er på udkig efter en ny gasflaske.. Og har fundet en fra kosan på 11 kg.. Men virker alle gasflasker på alle grills??

tak
MattiB skrev den 22-03-2026 13:00:12

Hej igen

Jeg er på udkig efter en ny gasflaske.. Og har fundet en fra kosan på 11 kg.. Men virker alle gasflasker på alle grills??

tak

 Ja med den rigtige regulator..


Vi prøver igen, i morgen --
Hej igen, tak for svar.

Efter lidt mere søgning, har jeg fundet følgende:
1: https://www.bygxtra.dk/produkter/backyard-living-regulatorsaet-med-slange-2042546
2:https://www.dba.dk/recommerce/forsale/item/19506762

Jeg tænker at jeg køber en "rigtig" slange og regulator, for at undgå problemer med garantien.. Så hvis jeg køber denne gas, vil den så kunne bruges i min grill??

Tusind tak for hjælpen!
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis