Hvid indpakning i afspærringsventil

Jeg er ved at skifte vandhane på badeværelset, og har prøvet det få gange før, men udover, at afspærringsventilen mangler sit greb (Jeg har fået lukket for vandet alligevel, og der er ikke dryp) så er jeg ikke stødt på denne hvide pakning der holder slangen fast, selvom skruen er løsnet.

Er det noget man selv kan fikse/løsne, eller burde man indkalde en professionel?
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det nok ikke pakningen der holder røret fast. Det er ikke en slange. Når du løsner vandhanen, burde det være muligt at trække i vandhanen, så røret mister sit greb.  
“Nylonpakningen” sidder “løst” omkring røret, sø det er ret let at skille det ad, når du trækker opad i blandingsbatteriet i vasken (efter at have løsnet blamdingsbatteriet på undersiden af vasken).

Søren O
Vil den ikke lige gå løs, så prøv at bank forsigtigt  på den hvide plast ring med skaftet af en skruetrækker, gerne hele vejen rundt hvis der er plads.

Vi prøver igen, i morgen --
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis