DIY-løsninger søges amatur med fodpedal

Jeg søger hjælp til at udforme en drømmeløsning.

Efter at have været i en campingvogn med fodpedal til vandhanen er jeg hooked. Det er jo en genial og super hygiejnisk løsning. Men når jeg forsøger at finde en løsning, der kan bruges i et hus (dvs ikke plastikpedaler), så finder jeg intet.

Det nærmeste bud er vandhaner med sensor, som på offentlige toiletter, men jeg vil ikke have sensor, for skidtet virker jo aldrig. Desuden vil jeg have et helt almindeligt armatur, hvor jeg kan kontrollere både temperatur og vandtryk.

Hvis du kender til en løsning, så hører jeg meget gerne fra dig! 🤞 For jeg skal til at bygge hus, og vil virkelig gerne have denne løsning i mit kommende hjem. 
Jeg søger hjælp til at udforme en drømmeløsning.... Vis hele indlægget
12 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Tusind tak for jeres svar.

(Jeg er ikke den eneste, der synes det er en smart løsning. Min mand og et par i USA er enige. 😁)
https://share.google/JSUJKK0NPkD6Rdz1i

Jeg vil netop gerne have manuel kontrol med vandmængde og temperatur, så jeg vil undersøge løsningen med magnetventiler og microswitch, som Søren O.'s bud. Eller bare få en pedal sendt fra USA. 😅
Der findes sensorarmaturer hvor du både kan styre vandmængde og temperatur.

Skal det bruges i DK vil det nok svære svært med amteriel fra USA medmindre det er godkendt til drikkevand eller har en af de 2-3 andre EU godkendelser der gørd et må bruges.

Love er minimumsiveauet - men der regnes altid med en mindre mængde af folk har svært ved regler.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis