Hej,
Jeg skal i gang med at lægge vinylgulv (planum classic 55 LVT) i huset, og jeg har et par spørgsmål:
Der har tidligere været gulvtæppe som har været limet, dog ikke kraftigere end man kan tage det af med fingrene.
Kan man lade klæberesterne sidde eller skal det fjernes fuldstændigt inden den nye gulvlim kommer på?Undergulvet er spånplader, det er ikke ujævnt, men det klistrer da lidt når man går på det.
Med hensyn til gulvlimen, så er der et par mærker som er godkendt af gulvproducenten, men de er svære at få som privatperson, f.eks. pga. fragt og prisen er ofte ret høj.
Er der så stor forskel på lim? Findes der et fornuftigt produkt til fornuftig pris jeg kan købe i Bauhaus eller lignende?
Og så en sidste ting: Jeg har ikke prøvet at lægge vinylgulv før, men har læst en del om det og set en masse videoer. Det ser rimelig overskueligt ud - er der et eller andet man skal passe særligt på?
Mvh
Kenneth