Tilslutning af loftslampe.

Halløjsa
 Hvor tilslutter jeg brun og blå ledning fra lampe? 
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen ​på LDS
Blå til blå, brun til den ene af de 2 klemmer øverst i billedet (hvor der kun er 1 ledning). Du skal bruge det lille hul med den lille skrue i tilslutningsklemmerne. Virker det ikke efter første forsøg, må du flytte den brune lampeledning over til den anden klemme.

Søren O
Hej Søren. Forsøgte mig med blå til blå og brun til brun/hvid. Det gav lys, men konstant lys jeg ikke kunne styre fra kontakten!. Håber din løsning giver bedre kontrol 😊.  Når jeg kigger nærmere på rosetten står det M ved blå, F ved den ene sorte og 0 ved den anden ..  kan ikke se hvad der står ved den sidste, den med brun/hvid ..
Det sker tit at ledningerne er blevet placeret tilfældigt, så det kan du ikke regne med.
Du har konstateret at brun/hvid er konstant fase (lampen lyser konstant), så flyt brun lampeledning op på en af de 2 terminaler som beskrevet ovenfor.

Søren O
Der kan være kronetænding ( dobbelt kontakt ) så den ene sorte virker på den ene knap og den anden sorte på den anden. 
Den type udtag har opmærkning så utydelig at de oftest ikke monteres efter bogstaverne. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis