Ledningsnet gammel david Brown 885

Hej.

Jeg har en gammel David Brown 885 - som for nyligt fik en kortslutning og svitsede hele ledningsnettet.

Uden den store forstand på det, kunne jeg dog konstatere at det gamle ledningsnet var en omgang klyt og lavet af flere omgange. Primært var det lys og funktioner som var noget værre rod og stykket sammen af flere omgange. Det basale som tænding, start og opladning virkede egentlig okay lavet. 

Jeg har derfor klippet hele ledningsnettet - og besluttet mig for at starte forfra. Mit mål for nu er at traktoren bare skal kunne starte, køre og lade sig selv. Altså ikke strøm, blinklys, sikkerhed osv. alt dette må komme senere når der er tid og forstand til dette - jeg skal blot bruge den hjemme på gården hvor jeg køre brænde frem og tilbage.

Jeg har derfor forbundet batteri, starter og dynamo med en ny tændingslås og den starter fint - men lader ikke. Er det fordi at jeg ikke har en ladelampe tilsluttet og i så fald hvordan skal den tilsluttes.

Derudover er der på traktoren monteret et Hella 4RA 965 400-00 relæ. Relæet er forbundet med tændingslåsen og har derudover 3 ledninger forbundet til starteren. Ligesom den havde før kortslutningen.
 Hvilken funktion har relæet - er det ladestrøm eller hvordan?

Jeg har overhovedet ikke erfaring med den slags teknik - men er meget fast besluttet på at lære og selv lave det.

Jeg har tilføjet en grim tegning af ledningsnettet som det er nu. Håber nogle af jer kan hjælpe

Mvh 
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
der skal el ladelampe på på 2w , ellers lader den ikke
det er nu ikke så svært at lave et nyt ledningsnet , det er ret simpelt på en gammel traktor
er den stadig med gammel dynamo , eller er den lavet om til generator
jeg ar en original instruksbog på en 990 fra 64 , det meste derfra er det samme som 885
Det er stadig den gamle dynamo der sidder på.
Hvordan skal ladelampen forbindes  - altså det lille udtag på dynamoen eller det store udtag - og hvordan fra ladelampen og frem. Skal der efter ladelampen føres en ledning op til tænding? Og hvor på tændingen i så fald
der er jeg ikke helt sikker , så skal jeg først have fat i tegningerne , var noget lettere hvis det var generator
der sider et laderelæ et sted , den er ikke indbygget i en dynamo , det nemmeste er at følge de gamle ledninger og skifte dem i samme linie
Din ladelampe skal forbindes mellem en plus over tændingslåsen og klemmen mærket D+ på laderelæet eller den kraftige klemme på dynamoen som også er mærket D+

"AUTOELEKTRIKEREN"
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis