Kalkknuser på indløbsvand

Kalknuser, eller hvad det nu hedder, lader til at være en meget mørk kunstart. Der er alt fra små magneter til noget der ligner ekstremt dyrt elektronik. Men hvad virker, og hvordan? Og hvad er værd at købe, og til hvilken pris?
9 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Der er flere tråde omkring emnet her på forum.
Jeg har selv haft en kalkknuser i et par måneder, hvor jeg undersøgte den ved at måle den påstående ultralyd og magnetisk udstråling, samt en prøve på vand før/efter den over to måneder, og kunklusionen var det er 100% fusk. Ingen ultralyd, nærmest ingen magnetisk udstråling og ingen forskel på kalkdandelse på de to fliser jeg lavede forsøget på.

Hvis man er troende, så virker kalkknuser, magneter, krystaler og besværgelser sikkert ganske udemærket.
Ellers så er et rigtigt blødgøringsanlæg den eneste rigtige vej frem.

Som en anden bruger har skrevet her inde, hvis kalkknuseren virkelig virkede, så var der nok nogle opvaskemaskine producenter der ville benytte den.
Det er et produkt hvor der ikke er nogen evidens for at det virker. Der findes ingen videnskabelig undersøgelse, der viser at det skulle virke. Det er et eksempel på hvad man kan sælge med reklame. Det er et fup-produkt, som ingen af de respekterede producenter af VVS udstyr ville havde i deres program.

Hvis du vil fjerne kalk, skal du have et ion-bytter anlæg. Det er den type, som skal have salt. Det er samme princip, der bruges i en opvaskemaskine. Du bør også tænke over, hvorfor der ikke findes opvaskemaskiner, der bruger Kalkknuser systemet. Hvis det virkede, ville der være mange, der valgte en opvaskemaskine, der ikke brugte salt. Men det virker som nævnt ikke. 
Der trosfrihed i Danmark:

Det står enhver frit at tro på nisser, kalkknusere eller djøf'ere uden ombudsmanden blander sig som [ADMIN: personhenvisning fjernet]
Du er utrættelig  
Tak for svarene, alle sammen. Jeg klart mere afklaret, uden kalkslør....
Annonce
​Man kan jo starte med at fundere over at deres instruktioner siger at den ​SKAL installeres EFTER vandmåleren, men samtidig fortæller de om Tune vandværk der har fået dem installeret…

/Morten Vinding
Flere og flere boligforeninger får et LAGUR vandanlæg installeret og flere landsdækkende vaskerier har fået dem installeret. Anlægget fjerner ikke kalken, men ændrer kalkens evne til at gribe fat vha magnetisme i en bestemt frekvens. Den største ændring du ser, er at kalken på fliserne er mere pulveriseret og kan tørres af med en tør klud. Det binder ikke så godt som ubehandlet vand gør.

Men ja, det er uhyr svært at måle på og jeg skal ikke sige om man vil synes det anlæg er 15K værd. Det får gode anmeldelser på trustpilot dog.
Nogle steder skriver kalkknuser at det er ultralyd, mens de andre steder skriver magnetisme.
De skriver også at den fungere bedst på jernrør, da plexrør afskærmer for signalet.
Mig bekendt så afskærmer jern da magnetisme super godt, mens plastik ikke afskærmer noget.
Der findes ikke kalk i fast form i vandet, men ionerne Magnesium og Calcium. Man kan ikke knuse ioner (fysikere kan under specifikke omstændigheder, og man har ikke lyst til at være i nærheden…).
Man kan heller ikke magnetisere ioner. Så de kalkknuser produkter er ren fis og bygger på idéen om at knuse kalkaflejringer (som jo er dem man gerne vil undgå). Men det er jo nemt at bevise om teknologien virker, blot analyser mængden af calcium og magnesium ioner i vandet. 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis