Køkkenbordplade i ask

Hvad er erfaringerne med køkkenbordplade i ask (27 mm massiv)? Er det til at have med at gøre, hvis man giver den olie (hvidpigmenteret)?

Jeg kan alt - når det lykkes.
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Ask er et udmærket valg til et køkkenbord, men der er visse forbehold du skal have for øje:

Hårhedsgraden på ask er ca. 4,1 på Brinell-skalaen, og er dermed en hård træsort.

En overfladebehandling med pigmenter på ask ligger derfor i overfladen og slides hurtigt med et kedeligt synligt resultat. 

Du får et langt mere smukt resultat ved at lysne ask mest muligt og efterfølgende vedligeholde med farveneutral træolie beregnet til køkkenborde.

Inden du bestiller en bordplade i ask, vil jeg anbefale du undersøger hvilken art der er tale om. 

Ønsker du det lyse look er arten Fraxinus americana et godt bud.
Det er fuldstændig som alle andre træbordplader. Giver du den olie 2x om året, og lader være med at svine med vand omkring vasken, så holder den længere end resten af køkkenet.

Jeg er iøvrigt enig med Rantzau, ask er rigeglit lys i forvejen så en ufarvet olie er pænere.

Selvbygger med stort S. 
Desværre har ask en kedelig egenskab:

Den er særlig sårbar for svindrevner i snitfladerne. De betyder at snitfladerne omkring udskæring til vask og amartur skal sikres bedst muligt.

Almindelig PVA hvid træ lim er efter mine erfaringer det bedste. Det påføres på snitfladerne med en finger flere gange indtil der ligger en solid gummihud.

Overflødende lim fra fingrene aftørres selvfølgelig i dine arbejdsbukser til stor irritation for fruen der skal vaske bukserne.  
 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis