Opsætning håndvask

Hej

Vi skal skifte håndvask og skabet under,  i vores badeværelse. Det nye skab og vasken er noget bredere end den gamle. Men vi vil gerne at kanten af dem, slutter i højre side, der hvor den gamle vask slutter i dag. Det vil betyde at vaskens afløb og vandhanen ikke vil være centreret ud for, hvor afløb og vandtilslutning er. Men det betyder vel ikke noget rent teknisk, hvis vi har længere rør på vandlåsen, og lidt længere tilslutningsslanger til vandhanen? 

Mvh jan
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det bliver lidt mere bøvlet at lave tilslutningerne, men rent funktionsmæssigt vil der ikke være noget problem. 

Søren O
Hvis det er et vaskeskab med skuffer kan det blive en udfordring at få plads til nilhaner og afløb bag skuffen uden at skulle skære ud i den. Selve den tekniske tilslutning er der ingen problemer i.

Selvbygger med stort S. 
Mange vaskeskabe har udskæringer i skufferne så det kan forskydes lidt i forhold til midten. Frem med tommestokken og mål. 

fase
Hej. Tak for svar. Den øverste skuffe var lidt kortere hele vejen, og med lidt forlængere til vandtilslutningerne så gik det fint. Og til min store overraskelse så kunne jeg sagtens lukke for vandet på balofiksene. De har nok ikke været brugt i over 15 år, så det var en glædelig overraskelse :) 

Mvh Jan
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis