El over nedsænket loft

Kære alle LDS'ere

Er der en fagmand til stede, der kan fortælle mig om der er noget ulovligt i vedhæftet el-installation? og i så fald hvad?

Vh.

Ash3

Ash
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Tænker ikke at der behøves en fagmand for at give dommen; ja, det er ulovligt. En forlængerledning som den viste vil blive opfattet som fast installation. I fast installation kræves normalt 1,5 mm2 ledere og det tænker jeg at hverken tilledning eller stikdåse er :)

En forlængerledning må heller ikke føres gennem faste bygningsdele som f.eks. loft og væg.
Ved et nedsænket loft skal el-installationen flyttes ned i det nye loft. En loftdåse skal være tilgængelig.

Søren O
Builledet viser en installation, der er udført som GDS installation. Det viste lampeudtag skal være tilgængelig uden at fjerne bygningsdele, der her er loftsbeklædning. Der skal etableres et lampeudtag ved at forlænge ledningerne i det eksisterende udtag under forudsætning at lederne er fremført som kabel. Er de fremført som ledninger i rør, skal de skiftes og rørene forlænges ned i en PL dåse.

fase
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis