Reparation af rille/hul i gulvet

Hej til jer alle

For at lappe et større hul i mit gulv har jeg valgt at skære hele enden af gulvbrættet ud og lægge et nyt stykke i.

Det fungerer umiddelbart fint, fer og not passer, men i forlængelse af denne lapning er der en dyb rille i det gamle gulvbræt og jeg er usikker på hvad den pæneste/bedste løsning er for at reparere dette (Se billede 3. Jeg tror det er nogle tidligere håndværkere der har skåret forkert).

Planen er at hele gulvet senere skal slibes/høvles og lakeres

Hvad ville i foreslå?

Skal jeg:

1. Fastholde længden af udskæringen som den er nu, og bare fylde det resterende rille/hul ud med plastisk træ eller lignende?

2. Skære lidt mere ud af gulvet (gul streg på sidste billede), putte en længere gulvbræt lap i, og reparere resten af hullet med plastisk træ? Man vil kunne se noget af udskæringen fra døråbningen, men det meste vil være dækket af fodlisten.

3. Skære hele rille/hullet ud (rød streg på sidste billede) og sætte et gulvbræt i som dækker det hele. Man vil da kunne se en lidt mærkelig L udskæring i gulvet.

4. Noget helt andet?

Takker for jeres input!
Hej til jer alle For at lappe et større hul i mit... Vis hele indlægget
12 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Du skal nu ikke tvivle om metoden med halv fræset overgang kan holde. Den lus du sætter i er jp også limet, så den er fuldgyldig "medlem" af bræt. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Eriks forslag er en god og solid konstruktiv detalje. Særligt hvis samlingen er mellem 2 strøer. Så kan du koncentrer dig om at nedfælde en lus som et dekorativt element der dæmper den lige synlige overgang mellem brædderne. 

Du kan bruge samme fremgangsmåde som med intarsia/marqueterie.

Da de viste gulvbrædder ligge tæt på væggen hvor belastningen er minimal, er det fuldt tilstrækkeligt med et overlap som Erik foreslår.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis