Kælderrenovering af hus fra 30'erne

Hej :) 

Hvordan vil I gribe op-pudsningen af dette kælderrum an? Vores hus er fra 1938 og er en lille muremestervilla. 
Vi har banket alt løst puds ned og har købt en KKH hydraulisk kalkmørtel 35/65/500 - 2 mm. Spørgsmålet er så om vi skal kaste det på eller om det vil binde ok til overflade, hvis vi spartler det på? 

Skal der spartles med finpuds efter eller kan vi kalke direkte oven på spartlen? 

I det inderste hjørne, hvor skårstenen står i huset, er der en sort kant der snor sig mellem murstene - noget der ved hvad det er? 

Nogle af billederne er taget efter de er blevet op-vandet (derfor gulvet er vådt). 
Tak for hjælpen. 
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Når murværket er fugtet godt, kan du trække pudsen på med et pudse bræt. Min erfaring er, at resultatet bliver bedre når brættet zigzages.  
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også