summerhus, nyt gulv

Hej
Pt. ligger der gulvtæppe på finerplader, se billede for detaljeret info. Jeg har indkøbt laminat clickgulv lange plader. ​1845x244x10 mm.
Huset skal ​nåde bruges privat og lejes ud. Vil blive brugt det meste af året.

Er det en god ide at forbedre isoleringen/udskifte når man nu er i gang? ​nogle skriver at det også kan hjælpe på sommerhuslugt. 
Er det bedst at lægge laminat på finerplader eller bjælker?
Skal det dampspære på
andre bedre måder at gøre det på?

Ville I lægge gulvvarme eller er det overflødig (der er luft til luft varmepumpe og el radiator i ​værelserne.

​underlaget er med integreret dampspære. Er det ok? Se billede. 

Er uerfaren så gerne god info.

På forhånd tak. 
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Dit laminatgulv kan kun lægges på fast underlag, så pladerne skal blive.

Sommerhuslugten kommer fordi huset ikke er tilstrækkeligt opvarmet hele året, så det hjælper mere isolering ikke på.

Hvis du vil have mere isolering og gulvvarme bliver projektet mere omfattende end du har forestillet dig. Det kræver fjernelse af strøgulv og formodentlig skillerum, ny varmekilde, opbygning af gulvisolering og støbning af betonplade.
Har man aldrig lavet gds arbejde før er det en stor opgave.

Med mindre du vil i gang med en totalmodernisering af huset, så fjern tæpperne, spartel evt. lunker, monter gulvunderlag med dampspærre og læg gulvet.




Selvbygger med stort S. 
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også