Kabelbrud på robotplæneklipper

Hejsa alle…
Jeg har en gardena sileno klipper..

Den blinker rødt i ladestandere…
Når jeg googler dette får jeg følgende…
“ Blinkende rødt lys: Der er forstyrrelser i ladestationens antennesignal”

Hvad det betyder og hvordan dette afhjælpes, må man jo gætte sig til..

Jeg kan konstatere følgende…

På bagsiden af min lader er der 3 stik..
1. Højre afgrænsningskabel
2 guide kabel
3. Venstre afgrænsningskabel..

Disse 3 kabler er samlet i en muffe, i den anden ende af haven…

Når jeg måler gennemgang mellem 1 og 3, er der forbindelse…

Når jeg måler gennemgang mellem 1 og 2 ingen gennemgang..

2 og 3 heller ingen gennemgang…

Jeg har skiftet kabelsko og tjekket kabler ved ladestander, fremtil hvor kablerne går i jorden.. ingen fejl…

Jeg har gravet muffen frem i den anden del af haven, skiftet muffen…

Jeg tror min udfordring er et “defekt”/“brudt” guide kable..

Det nemmeste er selvfølgelig bare at købe et nyt kabel og prøve om det virker, men hvis jeg ville undersøge et evt kabelbrud, hvordan kan dette gøres?
Mvh
Morten
12 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Der er 2 måder at finde bruddet:
1) Brug en AM-radio. Først tager du den ene ende ud af basestationen og så følges ledningen rund indtil radioen ikke brummere mere. Det kan godt være lidt svært.
2) Brug en ekstra ledning og et multimeter og en afisoleringstang. Så laver man løbende målinger af modstanden mellem basestationen og der hvor man afisolerer. Efter 5-6 målinger bør du kunne finde bruddet. Der skal være under 10 ohm for at der er kontakt.
Jeg forstår ikke forslag nr 2
Lad os sige at ledningen i haven er grøn. Hvis du så tager en rød ledning som du forbinder ovre ved basestationen til den ene ende af den grønne ledning - så kan du gå midtvejs ud på den grønne ledning, og lave en afisolering et sted - og måle modstanden mellem den grønne ledning i jorden (Ikke klippet over - kun afisoleret) og den røde ledning. Hvis der er forbindelse - så ved du at det målte stykke er OK.
Du kan evt. ovre ved basestationen forbinden den anden ende af den grønne ledning med den røde og prøve igen - den skal så være afbrudt.
Håber det giver mening ?!
Metode 2 kan du bruge som beskrevet. Den ene ledning i ladestationen forbindes med en løs ledning hvis anden ende forbindes til dit ohmmeter. Du går nu til midten af afgrænsningskablet og måler. er der gennemgang er fejlen længere væk. Er der ikke gennemgang, så går du nærmere ladestationen f.eks. ved fjerdedelspunktet og måler der. elleer går du til tre fjerdels punktet og måler der. Når du finder et punkt med en afbrudt forbindelse er bruddet mellem punktet unden forbindelse og det sidste punkt med forbindelse. du kan bruge en hobbykniv til at åbne isolationen på ledningen. Husk at lukke hullet på isolationen med lidt isolerbånd igen.

fase
I stedet for at af isolere ledning kan man forbinde måleledning til en synål / sikkerhedsnål eller lignende. Så kan man stikke igennem isolering og måle på den måde. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Annonce
Har du gået kanten igennem visuelt? Hvor lang tid siden er det at kablet er lagt ned? Kan plæneklipperen være kørt ud over kanten så klipperen er gået i kanten og derved kablet? Er der brugt skovl/spade/deslige noget sted i have for nylig?
Kablet er gravet ned, så metode 2 kan ikke bruges…

Kant kabel fejler ikke noget, der er gennemgang mellem disse ved lader..
Der er ikke gennemgang til guidekabel..

Nej der er ikke brugt skovl i går, den kunne pludselig bare ikke finde hjem..

Klipper køre fint ud til kanterne og vender om, men den reagerer ikke på guidekablet

Jeg ville prøve købe sådanne en her i dag
https://www.harald-nyborg.dk/kabelsoeger-til-robotplaeneklipper?gad_source=1&gad_campaignid=21129635733&gbraid=0AAAAAC5s-mV9rXETPV_NcoPRc1hWvhYv8&gclid=Cj0KCQjw0erBBhDTARIsAKO8iqTPlXJClPXZ3A4gZ8WXFQ9XA6Cw6FmD3gRDVj7G-HOoTZm1JA5CBW8aAjiLEALw_wcB
Metode 2 er stadig god - selvom kablet er gravet ned. Ideen er at man finder kablet ca. ½ vejs ud på den grønne ledning og at man afisolere der og forbinder til rødt kabel - så er der nu en ny forbindelse.
Til start kan du prøve at måle modstanden rundt i det grønne kabel, hvis du har et multimeter - den skal være under 10 ohm.
Jamen, hvis kablet er gravet ned, skal jeg vel grave det op?
Joker22 skrev den 01-06-2025 09:39:42

Jamen, hvis kablet er gravet ned, skal jeg vel grave det op?

Ja, med mindre du kan få fat på det på anden måde. Du skal kun grave der, hvor du skal måle. 


fase
Der er yderligere 2 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis