nye sikringsgrupper vs. gamle kabler

En elektriker vil installere et nyt tavle med nye sikringsgrupper .
Lige nu er alt på 10A.
Der kommer en ny
3 sikringsgrupper  til lys - 10A
3 sikringsgrupper for hvidevarer, 1 for komfur, 1 for vaskemaskine og torretumbler og 1 for opvasmaskine - 13 eller 16A.

I kælderen har jeg en stikkontakt med 1 kabel fra tavlen, og derfra tilsluttes komfuret + en sikringsboks.

Spørgsmålet er, om gamle kablet fra denne stikkontakt i kælderen kan tilsluttes til et nyt tavle med nye sikringsgrupper ? og lad de gamle kabler til komfur og ovn stå ?
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Den afbryder du har på billedet, ville jeg lave tilslutningerne om på, så der er en tilgang fra tavlen. Afgreningen till sikringsboks og komfur samt det ubenævnte kabel ville jeg fjerne og tilslutte til andre grupper.
afgangssiden ville jeg fjerne den aldeles uautoriserede afgang med det løsthængende installationskabel og tilslutte det et andet sted.
Såfremt kablerne passer til sikringsstørrelserne, kan de anvendes i den ny tavle.

fase
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis