Fra Carport til Garage/hobbyrum

Hej LDS

Jeg er ved at lave en fuldmuret carport om til en lukket garage. Jeg står overfor at lave loft, men vil gerne lige høre jeres mening om det vil fungere.
Info om garage:

Ydermur: Mursten (ingen isolering)
Indermur: Mursten (hus endemur med hulmursisolering)
Bagvæg: Træ (uden isolering, men skur er i forlængelse, så den er ikke direkte påvirket af vind)
Port: 40mm isoleret port.
Tag: Ståltag
Spærhøjde: 150mm

Plan med loft:
Som billeder viser, 25mm loftplade -> 70mm isolering -> 55mm fri luft -> ståltag. Jeg vælger at ligge loftplade mellem spær, da der er en lav loft højde. Ingen dampspær, da der ikke skal være permanent opvarmet.  

Spørgsmål:
Vil opbygningen kunne hindre kondens fra ståltag? Giver de 55mm fri luft, samt luft ud til det fri mellem bølgeplader nok ventilation?

Mvh Casper 
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Tænker nok at det går, men hvis du har mulighed for at åbne lidt mere op i enderne, vil evt. kondens hurtigere forsvinde..

Har en lignende opbygning, og heller ikke ret meget ventilation, men mit ståltag har antikondens dug, og kan ikke se den bliver fugtig, eller misfarvet.

Vi prøver igen, i morgen --
Det lyder godt, tak for svar 👍
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis