Hej,
Jeg har købt et hus hvor der er gulvvarme. Det har jeg flere udfordringer med, og jeg er derfor på udkig efter en dygtig ekspert i gulvvarme. Jeg er i kontakt med min ejerskifte forsikring, men de vil have at en VVS’er forklarer årsagen til hvorfor den ikke fungerer, inden de evt. kan udbedre det. Det er åbenbart sådan at en ejerskifteforsikring fungerer.
Vi har haft een VVS’er til at se på det (faktisk ham der installerede det for 5 år siden), men han kunne ikke finde årsagen til fejlene
Vi oplever flere udfordringer bl.a.:
-Varmen i den ene kreds fungerer ikke (selv om termostaten kalder systemet).
-Vi kan ikke skrue op og ned for varmen på termostaterne i de enkelte rum, og må derfor regulere varmen på hovedtermostaten. (Igen selv om termostaterne kalder systemet og ventilerne bevæger sig.)
-Der er både radiatorer i nogle rum samt gulvvarme i andre. Vi kan ikke regulere varmen i radiatorerne.
Så hvis der er nogen der kender eksperter inden for gulvvarme vil vi gerne i kontakt med dem. Formålet er i første omgang at beskrive årsagen overfor ejerskifteforsikringen.
Huset ligger i Liseleje.