Hej lav-det-selv folk,
I vores lille firma (vi sælger solcellelamper, lyskæder, springvand mm.) har vi nu 2 paller fyldt med varer som er sendt tilbage fra kunder. I nogle tilfælde er det defekter, andre gange viser det sig at folk ikke kunne finde ud af at bruge dem (men de virker), eller at de var utilfredse med et eller andet.
Det er blandede ting med alt hvad I kan se på
www.solarcamp.dkDer kan også være lyskæder hvor panelet er i stykket på den ene, og kæden på den anden - men så kan man tage den kæde der stadig virker og sætte sammen med det panel der stadig virker. Og hvem ved hvad der kan lade sig gøre hvis man er fiks på fingrene.
Det er dog ikke noget der umiddelbart giver mening for os at bruge ressourcer på, så det hele sendes i stedet til destruktion.
Jeg vil blot høre om nogen skulle være interesserede i at få det tilsendt - så kan man tage det man kan bruge, og smide resten på genbrugen. Det vil ikke koste noget i fragt - det sørger vi for :-)
Med venlig hilsen
Martin
SolarCamp