Megatherm gulvvarme -> Danfoss Icon2

Hej

Jeg har et hus, hvor der er Megatherm gulvvarme på overetagen (og Roth Touchline på underetagen). Jeg er lidt træt at de manuelle termostater, da det er svært at indstille den ønskede temperatur, især når vejret ændrer sig så meget, og så ville jeg også gerne have mulighed for at indstille via en app.

Det smarteste ville jo være at køre samme system som det der er nedenunder, men det er et system som allerede er udgået hos Roth, og synes at deres app virker lidt bedaget.

Jeg har derfor haft kig på Danfoss Icon2, som ser lækkert ud. Kan man bare fjerne Megatherm telestaterne og sætte Danfoss telestaterne på? Eller skal hele shunten udskiftes med en fra Danfoss?

Kan min Wilo-pumpe fortsat benyttes, eller skal den også udskiftes?

Jeg har 9 kredse som man kan se af det vedhæftede billede, og tænker på at købe sådan en pakke: https://www.vvs-shoppen.dk/danfoss/danfoss-icon-2-traadloes-gulvvarmesystem-til-ni-kredse/
Mvh
Thomas
7 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hej Thomsen88

Danfoss kører med sit helt eget fordelererør med pinolskuemontering på telestaterne og dem du har der ligner lidt m28 eller m30 gevind, så du burde ikke kunne bruge Danfoss på disse fordelerøre desværre.

Ellers skal du skifte dem eller kører wavin eller lignende.
Telestaterne kan du bare genbruge som de er. Det er under forudsætning af at det nye system også kører med 24 V 
Så er det bare at flytte ledninger over i den nye styring. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Tak for svar.

Jonas1910, det er fuldt noteret.

ev elmand, det er jo virkelig smart hvis det er så let. Det vil jeg helt sikkert prøve!
Telestater er på ingen måde "intelligente" Der åbnes når de får spænding og lukkes når spænding er væk. Det ses på betegnelsen i 2. nederste linje NC som betyder Normaly Close. Altså lukket uden spænding. Det modsatte hedder NO  Normaly Open
Dem du har er langt de mest almindelige. Jeg mener at Danfoss kan programmeres til både NC og NO 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
Skal cirkulationspumpen kobles til den nye styreboks, eller kører den sit eget løb?
Annonce
Hej Thomas

Sidder der ikke en cirkulationspumpe på den nuværende pumpeshunte hvis du vil genbruge de fordelerøre du har?

Normalt snakker cirkulationspumpen for sig selv på 230v stik.
Du kan køre cirkulations pumpe for sig selv, men der er et relæ i styring så denne kan afbryde pumpen når alle telestater er lukkede. Det giver en besparelse på strømforbrug til pumpe, især om sommeren. 

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis