Fjerne kuldebro > Stabilisere smal mur

Hej LDS eksperter!

Bor i et 70er hus jeg er ved at renovere. Jeg skal lave et nyt dørhul i en (ca) 30cm hulmur - ydermur. På modsatte side af det nye dørhul er en let ydervæg (øverst på tegningen), hvor der pt. er en kuldebro i murværket.
I forbindelse med det nye dørhul, bryder jeg kuldebroen på begge sider af muren. Men det efterlader en meget smal mur på lige over 30cm bredde (markeret med rød cirkel) med en let ydervæg på den ene side (øverst på tegningen) og en ny yderdør på den anden side (nederst på tegningen).

To spørgsmål:
1) Generelt om kuldebroer: Hvordan laver jeg rillen i murværket? Skærer jeg bare to spor med en vinkelsliber og fjerner murstenen og sætter flamingo i, i stedet? Eller findes der bedre måder at gøre det på?

2) Hvordan sikrer jeg den smalle mur bliver stående. Er det nok at sætte murbindere ind i den bagvedliggende murværk?


Har forsøgt at tegne det på billedet. Håber det giver mening ...


P.S.: Skal selvfølgelig også have brudt kuldebroen på modsatte side af den nye dør nederst på tegningen - men det var lige en smutter fra den grafiske afdeling :-D
0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis