siemens induktion kogeplade

Siemens Model EX901LXC1E kogeplade driller mig. 
Jeg har forsøgt at kontakte Siemens, men det eneste svar jeg får, er at de vil sende en servicemand ud, til 1500kr + tid og reservedele.
Jeg forsøgte at få lidt hjælp, men intet, fik jeg ud af det. 
Så jeg håber, der måske er en her i dette forum, der har lidt viden om dette produkt ?
Problemet er at jeg ikke kan skifte flexzoner på pladen, jeg har søgt i vejledningen og fandt at den måske kunne stå forkert i grundindstillingerne. Jeg har forsøgt at komme ind i indstillingerne ved at trykke tændknappen og inden 4 sek. på uret , men kan ikke få den til at åbne til indstillinger ?
Jeg håber, der er en her, der kan hjælpe mig lidt på vej. jeg ville helst ikke få en servicemand ud, uden at vide lidt om hvor man ender økonomisk  ? pladen er 5 år gammel. og kan se jeg kan få en helt ny til ca, 7000 kr på tilbud ,så ville ærger mig, hvis en reparation løber op i 3000-4000kr
mvh Lars

0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis