Vores genvex driller lidt nu, hvor frosten har meldt sin ankomst. Jeg har umiddelbart intet ændret ift sidste vinter, hvor alt var fint. Og synes det er en smule udfordrende at problemsøge i de mange menuer. Så prøver herinde.
Udfordringen er den store forskel mellem udetemperatur og udblæsningstemp. Hhv -.5 og 5.3°. Det giver en mærkelig forskel ml rumtemperatur og indblæsningstemperatur ~4°.
Nu, hvor det er koldt, og jeg fortryder ikke at have billeder af temp fra sidste år, mindes jeg at det var meget tættere. Typisk lå vi på 0.5-1.5° forskel mellem indblæsning og rumtemperatur, mens udblæsning også lå tættere på udetemperatur og tættere ved 0. Anlægget gik også ned i indblæsningshastighed, hvis meget koldt udenfor.
Anlægget har frostsikring på drænslangen (men har ikke tjekket om genveksrotor/veksler er stivfrossen) og er sat til at bruge udblæs som frostsikring.
Hvad kan være indstillet forkert?
Billederne er fra appen.