Gulvvarme

Kan I se, hvad der skal gøres her.

Vi har gulvvarme i det ene, men ikke det andet rum.

Enterprisen gjorde alt det andet færdig, men glemte at slå varmen til i det sidste.

billedet viser, at knappen på den ene er trykket ned, mens den er oppe på den anden.

Hvordan skal det se ud og kan jeg fixe det selv?
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Du kan se på styringen at kanal 02 lyser grøn hvilke betyder der ikke kaldes på varme fra rumføleren. Du kan også se på telestaten (den blå) til højre er lukket fordi du ikke kan se det vide i "hatten".

Så du skal starte med at skrue helt op for din rumføler og kontrollere at kanal 02 skifter fra grøn til gul. Gør den ikke det, er der ikke forbindelse til rumføler. Og det kan der være flere årsager til.
Forsøgvis kan du også afmontere den blå Wavin aktuator - ved at klikke den af med hånden. Herved vil der også komme varmt vand til kreds nr. 2.
Men hovedproblemet er nok hvorfor der ikke er forbindelse til den lukkede Wavin aktuator.
Du har jo heller ikke rigtig fået lukket op for gulvvarmen. Den blå termostat står på 2 og så vidt jeg kan se termometer nederst på 20 grader. Det er nok lige i under kanten. 
Har du radiator i samme rum som gulvvarmen, så skal denne skrues lidt ned, så gulvvarmen tager noget over. 
Ellers skal du skrue begge rumtermostater op på maks. så der er åben hele tiden. Så regulerer du på den blå termostat så du har behagelig lune gulve døgnet rundt. Er det betongulve så hav tålmodighed. Ændringer tager 12 - 24 timer

Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis